Bipolar bozukluk günümüzde yaygın olan bir hastalık türü. Peki tam olarak Bipolar bozukluk nedir ve nedenleri, belirtileri neler? Tedavi yöntemi var mıdır? Gelin cevabını sizlere verelim!

Öncelikli soru “Bipolar bozukluk nedir?” şüphesiz. Bipolar bozukluk, bir insanın kendini çok iyi hissederken bir anda depresif, içine kapanık hale gelmesidir. İyi hissedilen döneme manik dönem, kötü hissedilen döneme ise depresif dönem denilmektedir. Zaman zaman ruhen değişiklik gösteren bir durumdur, bu insanın nasıl bir duyguda olduğunu anlayamazsınız. Böyle bir hastalığa yakalanan kişilerin başlıca nedeni strestir. Ölüm, ayrılık, utanç, korku gibi konuları kafada biriktirip stres yapınca anlamadan da olsa bu bozukluğa davet çıkarıyorsunuz.

Bipolar bozukluğun tedavi yöntemi ilaçla tabi ki yok ancak psikiyatra gözükmekte oldukça fayda var. Bu hastalığından şüphelendiğiniz kişiye söylediğinizde kabullenmeyecektir ancak ikna edip bir psikologa getirmeniz gerekmektedir. Üstüne düşülmediği takdirde kişide intihar durumu söz konusu olabilmektedir.

Bipolar Bozukluk Belirtileri
Manik DönemDepresif Dönem
1. Kişi aşırı neşeli gözükür.1. Kişi oldukça yorgun ve bitkin görünür.
2. Geçmişe oranla daha az uyku uyuduğu gözlenir.2. Sürekli bir uyuma istediğinde olur, üşengeçlik hakimdir.
3. Cinsel dürtüler artıştadır.3. Cinsel açıdan isteksizdir.
4. Aşırı özgüven sahibi olur, olayların merkezinde kendi olmak ister.4. Aşırı isteksizdir, bir olaya katılmaktan kendini çeker.
5. Ara ara halüsinasyon görme.5. Çoğu zaman sanrılar görme.
6. Alkol ve uyuşturucuya yönelim fazladır.6. İştahsızlık hakimdir, kişide zayıflama görülür.
7. Odaklanmada güçlük yaşar.7. İntihar düşünülür.

Yukarıdaki belirtiler sizde mevcut ise acilen bir hastaneden randevu almayı unutmayın!