Beriberi hastalığı hakkında her şey!

Beriberi hastalığı nedir, belirtileri neler? Beriberi hastalığı hangi vitamin eksikliğinde görülür, tedavisi var mıdır? Bu ve bunun gibi sorularla Beriberi hastalığını bu yazımızda ele alıyoruz.

Beriberi Hastalığı Nedir?

Tiamin eksikliği veya beriberi, tiamin olarak bilinen aktif vitamin formu olan tiamin pirofosfat eksikliğine işaret eder. Tiaminin biyolojik olarak aktif formu olan tiamin pirofosfat, alfa ketoasitlerin dekarboksilasyonu yoluyla karbonhidrat metabolizmasında bir koenzim görevi görür. Ayrıca pentoz monofosfat yolunda transketolaz için bir koenzim görevi görerek glikoz oluşumunda rol alır. Şüpheli tiamin eksikliği vakalarında, parenteral tiaminin hızlı uygulanması endikedir.

Tiamin, jejunumda 2 işlemle emilen suda çözünür bir vitamindir. İnce bağırsaklardaki tiamin seviyesi düşük olduğunda, emilimden aktif bir taşıma portalı sorumludur. Tiamin konsantrasyonu yüksek olduğunda pasif bir mukozal süreç gerçekleşir. İnce bağırsaklardan 5 mg’a kadar tiamin emilir. İnce bağırsak, tiaminin fosforilasyonunun gerçekleştiği yerdir.

Vücut tiamin üretemez ve dokularda yalnızca 30 mg’a kadar depolayabilir. Tiamin çoğunlukla iskelet kaslarında yoğunlaşmıştır. Bulunduğu diğer organlar beyin, kalp, karaciğer ve böbreklerdir. Tiaminin yarılanma ömrü 9-18 gündür. Böbrek yoluyla atılır.

Beriberi hastalığı hangi vitamin eksikliğinde görülür?

Beriberi hastalığı vitamin eksikliğinde ortaya çıkar.
 • Beriberi hastalığı, B-1 vitamini eksikliğinde görülmektedir.

Tiamin açısından zengin besinler

Tiamin açısından zengin besinler aşağıdaki gibidir:

 • Tahıl gıdaları
 • Et / balık / kümes hayvanları / yumurta
 • Süt ve süt ürünleri
 • Sebzeler (yani yeşil, yapraklı sebzeler; pancar; patates)
 • Baklagiller (yani mercimek, soya fasulyesi, kabuklu yemişler, tohumlar)
 • Portakal ve domates suları

Tiamin, yağlarda veya yüksek oranda rafine edilmiş şekerlerde bulunmaz ve manyokta az miktarda bulunur. Öğütülmüş pirinç, karides, midye, istiridye, taze balık ve çiğ hayvan dokuları gibi tiaminaz içeren yiyecekler emilimi azaltır.

Beriberi Hastalığının Tedavisi

Tiamin eksikliğinin nedenlerinden biri olan alkol bağımlılığı nedeniyle tedavi gören hastalar için Korsakoff sendromu (tiamin eksikliğinden kaynaklanan) ile ilgili eğitimi dahil edin. Herhangi bir madde bağımlılığı tedavi programında olduğu gibi, herhangi bir başarı şansına sahip olmak için eğitimin ciddi, çok disiplinli bir ekip yaklaşımı ile birleştirilmesi gerekir.

Beriberi’nin diğer nedenleriyle, birincil sorun çözüldükten sonra, hasta tarafından gereğinden fazla tiamin seviyeleri sağlayan uygun bir diyet benimsenmelidir.

Beriberi Belirtileri ve Semptomları

Yüksek çıkışlı kalp yetmezliği, bir neden olarak tiamin eksikliğinin araştırılmasını gerektirmelidir. Aynısı, özellikle distal ekstremitelerdeki nöropatik semptomlar için de geçerlidir.

Tiamin eksikliğinin nörolojik semptomları aşağıdaki gibidir:

 1. Zayıf hafıza, sinirlilik, uyku bozukluğu
 2. İki taraflı, simetrik alt ekstremite parestezi, yanma ağrısı
 3. Kas krampları
 4. Azalan titreşimli pozisyon hissi
 5. Yok diz ve ayak bileği sarsıntısı
 6. Kas atrofisi
 7. Ayak düşmesi (geç aşama)

Kardiyovasküler semptomlar aşağıdaki gibidir:

 1. Taşikardi
 2. Göğüs ağrısı
 3. Geniş nabız basıncı
 4. Kalp yetmezliği
 5. Hipotansiyon, şok
 6. Gastroenterolojik semptomlar aşağıdaki gibidir:
 7. Anoreksi
 8. Karın ağrısı
 9. Kabızlık
 10. Disfaji

İnfantil beriberi semptomları aşağıdaki gibidir:

 1. Konjestif kalp yetmezliği (KKY)
 2. Afoni
 3. Derin tendon refleksi yok
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Saça iyi gelen yağlar hangileridir?

Sonraki Yazı

Kendi mentollü sigaranızı yapın!

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

İdrar retansiyonu nedir?

Ciddi bir hastalık olan idrar retansiyonu nedir tam olarak biliyor musunuz? Sizlere idrar retansiyonu nedir, belirtilerini ve tedavisini…
Daha Fazla Oku

Lensler Hakkında Bilgi

Lenslerle uyumak zararlı mı, lensler gece çıkarılır mı, lenslerde Bc değeri nedir, lensleri suya koymak, lensler normal suya…