Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden şarkıcı Cavit Murtezaoğlu sevenlerini yasa boğdu. Peki Cavit Murtezaoğlu kimdir, ne kadar tanıyorsunuz?

Koronavirüs can almaya devam ediyor. Bu sefer can aldığı kişi ünlü sanatçı Cavit Murtezaoğlu oldu. Bilmeyenler ve hayat hikayesini merak edenler için Cavit Murtezaoğlu kimdir sorusunun cevabını sizler için vermeye çalıştık.İran Tebriz’de doğan ve Azerbaycan’da konservatuar eğitimi alan Murtezaoğlu, İran Ehl-i Hak alevilerinin müziğini caz formatıyla buluşturmuş ve Türkiye’de birçok konser vermişti.

  1. Cavit Murtezaoğlu, 1962 yılında Tebriz’in Serandib Köyü’nde doğdu.
  2. Azerbaycan’da konservatuar eğitimi alan Murtezaoğlu, İran Ehl-i Hak alevilerinin müziğini caz formatı ile buluşturmuş ve Türkiye’de birçok konser vermişti.
  3. Murtezaoğlu, makamsal yapıya dayanan müziğini ‘Caz-makam’ olarak tanımlamıştı.
  4. İran’a döndükten sonra ‘Senli Günler’ ve ‘Susmam’ adında iki albüm çıkardı. Aynı zamanda film ve belgesel müzikleri hazırladı.
  5. Felsefi yazılarıyla dikkat çeken Murtezaoğlu İran, Avustralya, Azerbaycan, Almanya ve Türkiye’de felsefi seminerler verdi.
  6. 20 yıla varan eğitim tecrübelerini İstanbul’da kendi metoduyla ses eğitimi dersleri verdiği, ‘Ses Atölyesi’nde yoğunlaştırdı ve beş kitaptan oluşan doğu ve batı sentezli, ilk vokal metodunu yayına hazırladı.
  7. 7 Ağustos 2020 itibariyle Dünya’yı kasıp savuran koronavirüs nedeniyle hayata gözlerini yumarak sevenlerini gözyaşlarına boğdu.

Yedilik Ailesi olarak Cavit Murtezaoğlu’na Allah’tan rahmet; ailesine, yakınlarına, sevenlerine sabırlar dileriz.

Usta sanatçı Cavit Murtezaoğlu’nun sevilen şarkılarını Spotify profilinden dinleyebilirsiniz.