Ünlü K-pop müzik grubu BTS müziği ve müzik videolarıyla tüm dünyayı kavurmuştu. Kore pop müziği her geçen gün ülkemizdeki gençleri de etkisi altına almakta. BLACKPINK adlı müzik grubu da son dönemde yakaladığı büyük kitle ve yaptıkları müzikle herkesi etkisi altına almış durumda. BLACKPINK hakkında bilgiler ve BLACKPINK üyeleri kimdir? adlı yazımıza buyrun geçelim.

Türkiye’de de fazlasıyla dinlenen Kore pop müzik grubu BLACKPINK’i gelin daha yakından birlikte tanıyalım.

1. Grup ne zaman bir araya geldi?

Güney Koreli müzik grubu YG Entertainment‘in liderliğinde 2016 yılında kuruldu. İlk parçaları ‘Square One’ Güney Kore’de büyük yankı uyandırırken listelerde ilk sıraya yerleşmiş, ‘Boombayah’ single parçaları Billboard World Digital Songs’da ilk sıraya yerleşmiştir. Grup son olarak 2018 yılında Amerikan müzik şirketi Interscope Records ile sözleşme imzaladı.

2.’Kill This Love’ adlı single parça rekorlar kırdı

Bilboard’un haberine göre ‘Kill This Love‘ adlı parça yayınlandığı gün 24 saat içerisinde 50 milyon izlenmeyi geçerek Youtube’da bir rekor (Güncelleme: BLACKPINK 2020 yılı Haziran ayında çıkardığı ‘How You Like That’ şarkısı 24 saat içinde 90 milyon görüntülenmeyi geçti) kırdı. Ariane Grande’nin “Thank U, Next” şarkısını geride bırakarak büyük bir ün kazandılar.

3. ‘How You Like That’ single parçası diğer rekorları altüst etti!

BLACKPINK ilerleyen yıllarda rekor üstüne rekor kırmaya devam etti. Grubun son çıkardığı single parça ‘How You Like That’ Youtube dünya trendlerini altüst etti. Parça yayınlandığı saatten itibaren 24 saat içinde 90 milyon görüntülenmeyi aştı. Bu da demek oluyor ki bu rekorların en üst seviyesiydi.

4. BLACKPINK 4 üyeden oluşuyor

Grubu diğer Kore pop gruplarından ayıran bir özelliği var bu da grupta öne çıkan bir sanatçı yok. Herkes ortak bir rol oynuyor. Vokalist Jisoo yaptığı bir röportajda ‘Birlikte çok uzun yıllar çalıştık ve hepimiz arkadaşız. Bu yüzden aramızdan bir lider seçmemeye karar verdik’ dedi.

  • Jisoo – Öncü Vokalist
  • Jennie – Rapper
  • Rose – Ana Vokalist
  • Lisa – Vokalist, Danscı, Rapper

5. BLACKPINK ne anlama geliyor?

BLACKPINK’i temsil eden plak şirketi YG Entertainment : ‘BLACKPINK’in anlamı, pembe rengin ortak algısıyla çelişmeyi amaçlamaktadır. Pembe, güzelliği tasvir etmek için yaygın olarak kullanılır, ancak BLACKPINK (Siyah pembe) aslında ‘Her şey güzel değildir‘ demek anlamına gelir. Ayrıca sadece güzelliği değil, aynı zamanda büyük yetenekleri de kapsayan bir ekip olduklarını sembolize ediyor.’

6. Fan grubunun ismi ne?

BLACKPINK’in fanı olanlar kendilerini ‘Blink‘ olarak tanımlıyor. Black ve pink’in harf karışımından rastgele üretildiği söyleniyor.

7. Güney Kore’de kendi televizyon programları vardı

2018 yılında sadece BLACKPINK’in üyelerinin oluşturduğu bir televizyon programı yayındaydı. Bu 12 bölümlük televizyon programı üyelerin daha yakından tanınmasına yol açtı.

BLACKPINK resmi sosyal medya hesabı için buraya tıkla!