Birbirinden ilginç ve değişik müzik aletleri var. Sizlere hazırladığımız müzik aletlerini bakalım biliyor muydunuz yoksa ilk defa mı göreceksiniz?

Müzik ruhun gıdası diye klasikleşmiş bir laf var. Müzik evrensel olunca ilginç ve değişik diyebileceğimiz müzik aletleri icat ediliyor. Kimisi günümüze gelmiş, kimisi zamanında delirtiyor diye yasaklanmış müzik aletleri de listemizde yer alıyor.

İşte ilginç müzik aletleri listesi…

1. Eigenharp

Hem saksafonu, hem piyanoyu hemde gitarı bir araya getiren bir buluş. John Lambert’in icat ettiği Eigenharp, fiyat açısından oldukça pahalı bir müzik enstrümanı.
Enstrümanı incelemek ve fiyatına bakmak için Eigenlabs sitesini ziyaret edebilirsiniz.

2. Glasharmonika

Benjamin Franklin tarafından 18. yüzyılda icat edildi. Müzik bilimcisi Rochlitz başta olmak üzere bir çok kişi bu müzik aletini kullanınca delirmesi sonucunda müzik aleti yasaklandı.

3. Theremin

Theremin, çalarken temas gerektirmeyen, elektronik bir müzik enstrümanıdır. Cihan Gülbudak ise ülkemizde parmakla gösterilen nadir Theremin ustalarından biridir. Kendisi Theremin performasını Yenetek Sizsiniz yarışmasında göstermişti.

4. Elasticsynth

Elastik bantlardan yapılan bir müzik aleti. Elasticsynth, New York Üniversitesi’nde bir öğrenci tarafından icat edildi. Bantların esnemesinin ölçen bir algılayıcı sayesinde esneme hareketlerin sinyalini sese çeviriyor.

5. AlphaSphere

Elektronik müziğin gelişimi için büyük bir önem taşıdığı söyleniyor. İngiltere’de icat edilen AlphaSphere, günümüzde kullanılmakta.

6. BeatBearing

Çocukluğumuzda oynadığımız misketler ile çalışan bir müzik aleti. BeatBearing, diğer bir bakımdan bir mühendislik harikası diyebiliriz.

7. Çağlama

Müzisyen Ömür Kılıçarslan’ın icadı olan Çağlama, ilginç müzik aletlerinden. Gitar ve bağlama karışımı olan bu müzik enstrümanı, bir ara çok gündem olmuştu.