Yumurtanın bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Yumurta gerek kahvaltıda gerek tatlı yapımında önemli bir ihtiyaçtır. Peki yumurtanın bozuk olduğu nasıl anlaşılır biliyor muydunuz? İşte bu sorunun cevabına bakabileceğiniz yöntemler…

Türkiye’de satılan tüm yumurta kartonları ve tepsileri son kullanma tarihi ile işaretlenmelidir ve bu, yumurtaların hala yenilebilir olup olmadığını kontrol etmenin en kolay ve en güvenilir yoludur. Son kullanma tarihi, yumurtaların güvenli olduğu dönemin sonunu belirtir ve yumurtanın kartona paketlendiği günden itibaren altı hafta olarak hesaplanır.

Peki ya yumurtalarınızı karton olmadan sakladıysanız? Kısacası yumurtaları her zaman satın aldığınız kartonun içinde, buzdolabının içinde saklamalısınız. Yumurta kabukları gözeneklidir ve karton, yumurtaları olası herhangi bir kontaminasyondan korumaya yardımcı olur.

Yumurtanın bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Son kullanma tarihiniz yoksa, bazen sadece koklayarak kötü bir yumurtayı belirlemek mümkündür. İyi yumurtalar hiç kokmaz, ancak kapalı yumurtalar sizi bir şeylerin yolunda olmadığı konusunda uyaran hafif bir kükürt kokusu yayar. 

Emin değilseniz, düzgün bir şekilde koklamak için yumurtayı temiz bir tabağa kırın. Herhangi bir keskinlik varsa, yumurtayı atın ve tabağı iyice yıkayın.

Yumurtanın bozulduğu nasıl anlaşılır, yumurtanın bozulup bozulmadığı nasıl anlaşılır?

Daha temiz ve şüphesiz daha eğlenceli bir yöntem, yumurta yüzdürme testi yapmaktır. Bu bir efsane değil; taze yumurtalar batar, kötü yumurtalar ise yüzer. 

Sadece bir kaseyi soğuk musluk suyuyla doldurun ve yumurtalarınızı içine koyun. Dibe çökerler ve bir tarafta düz dururlarsa, taze ve yenilebilirler.

Kötü bir yumurta, tabanında oluşan büyük hava hücresi nedeniyle yüzer. Yüzen yumurtalar atılmalıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Mobil Çalışanların Sahip Olması Gereken 10 Elektronik Yardımcı

Sonraki Yazı

Tunus'ta ne oldu? (Tunus'ta Darbe Girişimi)

İlgili Yazılar