Patates Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Ne Yenir? Kaç Gün Yapılır?

patates diyeti nasıl yapılır listesi

Patates diyeti nedir, nasıl yapılr, listesi nedir gibi soruları çokça görmeye başladık. Patates diyetinde yenmesi gereken şeyleri söylemeye gerek yok sanırım. Şimdi detaylı bir şekilde hazırladığımız patates diyeti yazımıza geçelim.

Patates Diyeti Nedir?

Patates diyeti sadece patates ve sıvıların tüketildiği bir çeşit diyettir. Bu diyette yenmesi gerekenler arasında sadece patates bulunmaktadır. Patates diyetinin amacı hızlı şekilde kilo verdirmektir.

Ancak sadece bilmeniz gerekenler bunlar değil. Şimdi bakalım, patates diyeti kaç gün yapılır, listesi nedir?

Patates Diyeti Kaç Gün Yapılır?

Patates diyeti herhangi bir süre için yapılabilir, ancak genel olarak iki diyet süresi vardır: kısa süreli patates diyeti ve uzun süreli patates diyeti.

3 günde 5 kilo verdiren diyet: Birkaç kiloluk kısa vadeli kilo kaybı için, birçok insan bu diyeti yapar ve sadece kısa bir süre için patates yerler. Kısa süreli patates diyeti 2-3 gün yapılır ancak bazı insanlar bir hafta kadar da yapabiliyorlar.

1 Aylık Diyet: Uzun bir süre boyunca büyük bir kilo kaybı için, bazı insanlar bir seferde birkaç ay boyunca patates diyeti yapar. Avustralyalı bir adam patates diyetini aylarca yaparak onlarca kilo verenlere bir örnek oldu.

Patates Diyetinde Ne Yenir?

Patates Diyeti

Ne yazık ki, patates diyetlerinde patates cipsi, patates kızartması, bol krema ve tereyağlı patates püresi ve diğer yüksek yağlı, yüksek tuzlu patates yiyeceklerine izin verilmemektedir. Bunun dışında patates diyet planlarında şaşırtıcı miktarda çeşitlilik var. Bu varyasyonun üç türü olma eğilimindedir:

Birincisi, ne tür patates yiyebileceğiniz konusunda farklılıklar vardır. Bazı patates diyetlerinde beyaz patatesten başka bir şey yemiyorsunuz. Bazıları kabuğunu yemenize izin verir, bazıları ise patatesleri soymanızı sağlar. (Patates kabuğunun bol miktarda besin ve lif içerdiğini unutmayın). Bazı patates diyetleri her türlü pişmiş patatesi yemenizi sağlar: beyaz, rus, altın, yeni, parmak, mavi, kırmızı vb. Tatlı patatesleri ve tatlı patatesleri dahil etmenize izin veren patates diyet listesi bile var. Aslında, bazı varyasyonlarda tamamen tatlı patates diyeti tüketiyorsunuz!

İkinci olarak, hangi yağlara ve çeşnilere izin verildiği konusunda farklılıklar vardır. Bazı patates diyetleri kesinlikle baharatsız ve yağsız kurallara bağlıdır yani sadece sade patates yiyebilirsiniz. Az miktarda düşük kalorili çeşnilere (baharatlar ve sıcak soslar gibi) izin veren ancak yağ veya başka eklentiler içermeyen patates diyetleri vardır.

Bazı patates diyetleri, az miktarda sağlıklı yağlar (zeytinyağı gibi) ve süt içermeyen sütler (patates püresi için) kullanmanıza izin verir. Patateslerinize çok fazla yüksek kalorili ve /veya yüksek yağlı içerik eklemediğiniz sürece (fırında patatesinizi peynir ve ekşi krema ile doldurmak gibi), patates diyetinizde tükettiğiniz baharatların granüler özellikleri muhtemelen sonuçta çok büyük bir fark yaratmayacaktır.

Üçüncüsü, patatesleri nasıl pişirebileceğiniz konusunda farklılıklar var. Çok katı patates diyetleri sadece haşlanmış patates yemenize veya sizi yüzde 100 fırında patates diyetine sokmanıza izin verebilir! Diğerleri, yağlar ve baharatlarla ilgili diğer kurallara uyduğunuz sürece, patatesleri istediğiniz gibi pişirmek, kızartmak, sote etmek veya kaynatmak için biraz esneklik sağlar.

Patates diyetinde de genellikle içecek kısıtlamaları olduğunu unutmayın. Su, kahve ve çay (sütsüz veya şekersiz) en çok izin verilen içeceklerdir.

Patates Diyeti Nasıl Yapılır?

Hemen bakalım bu diyet nasıl yapılırmış. Patates diyetini yapabilmek için izlemeniz gereken adımlar şöyle;

Patates Diyeti
  1. İlk adım olarak diyetin başından itibaren sadece pişmiş patates tüketin.
  2. Günde 1 ila 3 kilo arası patates yiyebilirsiniz.
  3. Patates haricinde herhangi bir baharat ya da sos tüketmeyin.
  4. Eğer tuzu seviyorsanız daha az kullanmaya özen gösterin.
  5. Susandığında şekersiz çay, kahve ya da su içilebilir.
  6. Spor yapabilirsiniz ancak kendinizi fazla yormamayada özen gösterin.
  7. Kullandığınız ilaçlar varsa bu diyeti doktorunuzun tavsiyesine uyarak uygulayın.

Pişirme yönteminin önemli olduğunu unutmayın. Patates kızartması veya patates cipsi gibi kızartılmış veya aşırı işlenmiş patates ürünleri listede yer almaz.

Patates Diyetinin Faydaları

Bu diyet hem iyi hem de kötü olabilir. Yine de faydaları yadırganamaz. Patates diyetini eleştirmek için birçok neden olsa da bazı potansiyel faydaları vardır:

Patatesler oldukça besleyicidir: Patates, C vitamini, potasyum, folat ve demir gibi birçok temel vitamin ve mineral için mükemmel bir kaynaktır.

Yapması Kolay: Zorlayıcı bir diyet olmasına rağmen uygulaması oldukça kolaydır.

Uygun fiyatlı: Markette bulabileceğimiz en ucuz sebzelerden birisidir.

Lif Kaynağı: İçerdiği yüksek lif sayesinde bir çok hastalığa iyi gelir hatta iyileştirebilir.

Ancak bütün bunlara rağmen patateste bir insanın ihtiyacı olabilecek besinler yoktur. Gerçekten bu diyeti uygulamak istiyorsanız bir doktora ya da profesyonel birisine danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı
muz kilo aldırır mı

Muz kilo aldırır mı? Muzun faydaları nelerdir?

Sonraki Yazı

Sefiller Jean Valjean Karakteri Kimdir?

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Limonlu su kilo verdirir mi?

Limonlu su zayıflatır mı, kilo verdirir mi? Kalori eklemeden tokluk ve dolgunluğu artırabileceğinden, su içmek genellikle herhangi bir…