Muz kilo aldırır mı? Muzun faydaları nelerdir?

muz kilo aldırır mı

Muz kilo aldırır mı? Muzun kilo aldırdığını söyleyen bazı raporlar duymuş olabilirsiniz, bazıları ise muzun kilo vermek için yararlı olduğunu söylüyor. Kim haklı ve kalori sayıyorsanız neyi bilmeniz gerekiyor?

Kilo alma korkusuyla muz yemeye karşı uyarıda bulunanlar karbonhidrat içeriğine, özellikle de şekere bakıyorlar. Muzun şekeri oldukça yüksektir ve diğer besin maddelerinden daha hızlı vücut yağına dönüşebilir. Muzların kötü bir şekilde rap yapmasının bir başka nedeni de, kalori sayısının diğer meyvelerden daha yüksek olmasıdır. Bir fincan elma diliminde yaklaşık 60 kalori bulunurken, bir fincan muz diliminde yaklaşık 135 kalori vardır.

Muz Kilo Aldırır Mı?

diyetteyken muz yenir mi
Muz Kilo Aldırıyor Mu?

Muzun kilo aldırmadığını savunanlar, özenle yetiştirilmiş meyvenin doyurucu ve sağlıklı bir atıştırmalık seçimi için mükemmel miktarda karbonhidrat ve kaloriye sahip olduğunu söylüyor. Kurabiye ve şeker gibi şekerli atıştırmalıkların çoğuyla karşılaştırıldığında şeker miktarı yüksek değildir ve muzun ek olarak lif faydası vardır.

Hatta bazıları sınırsız miktarda muz (veya herhangi bir meyve) yiyebileceğinizi ve kilo alamayacağınızı söylüyor çünkü meyvenin kendisi sizin için çok iyi. Meyveler vitaminler, mineraller ve besinler açısından zengindir.

Diyetteyken Muz Yenir Mi?

Muzun kilo almanıza veya vermenize neden olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur. Kilo kaybı veya kilo alımından hiçbir gıda sorumlu değildir. Bunun yerine, günlük genel besin alımınızı düşünün. Kilo kaybı, daha az kalori tüketerek, daha fazla kalori yakarak veya her ikisinin bir kombinasyonu yoluyla bir kalori açığı oluşturduğunuzda meydana gelir. Muzun kalorisi vardır ve kaynağı ne olursa olsun kalori kaloridir.

Çoğunlukla muz, harika bir atıştırmalık olabilir. Örneğin, orta boy bir muzun yarısı yaklaşık 60 kalori ve 1.5 gram lif içerirken, bir fincan ahududu 60 kalori ve 8 gram lif içerir. Ahududuların hacmi ve lif içeriği nedeniyle muza göre daha doyurucu olacaktır.

Tek bir muz yemek sağlıklı bir atıştırmalık olabilir, ancak normal günlük yiyecek alımınıza üç büyük muz eklerseniz, 350’den fazla ekstra kalori alırsınız. Muzları yemek planınıza dahil edip etmeyeceğiniz, hedeflerinize ve muzu sevip sevmediğinize bağlı olacaktır.

Daha sağlıklı bir diyet yapmaya çalışıyorsanız, bir muz yemek (veya bir porsiyon meyve olarak kabul edilen orta boy bir muzun 1 / 2’si) beslenmeyi artırmak için iyi bir yol olabilir. Kurabiye veya kek gibi yüksek kalorili, yüksek yağlı yiyecekleri muz gibi taze meyvelerle değiştirmek, kalorileri azaltırken tokluğu artırabilir.

Sonuç olarak diyetteyken muz yemek ya da yememek size kalmış bir şey. Eğer diyetinizi muza bağlı olarak ayarlayabilirseniz neden olmasın?

Muzun Faydaları


Bir orta boy muzda yaklaşık 105 kalori, yarım gram yağ, 27 gram karbonhidrat, 3 gram lif, 14,5 gram şeker ve 1 gram protein bulunur.

Muzun besin içerikleri oldukça zengindir. Muz, potasyum (kalp sağlığı için) ve C vitamini (güçlü bir antioksidan) içerir. Güzellik bonusu olarak, muzdaki potasyum sağlıklı saçlar için harika bir besindir. Ama aşırıya kaçmayın. Çok fazla potasyum saç dökülmesine neden olabilir.

Yaban mersini veya brokoli gibi “süper gıda” olarak kabul edilmese de, muzun doğal bir meyve atıştırması olmanın ötesinde faydaları olabilir. Bir çalışmada, günlük muz tüketimi, tip 2 diyabetli kişilerde marjinal olarak kan şekerini ve lipid profillerini iyileştirdiği görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı
çayda kafein var mı

Çayda Kafein Var Mı?

Sonraki Yazı
patates diyeti nasıl yapılır listesi

Patates Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Ne Yenir? Kaç Gün Yapılır?

İlgili Yazılar