Wayfair skandalı! Wayfair nedir?

Dünya’da ve Türkiye’de Wayfair skandalı yaşanıyor. Çocuk ve kadın taciri yapıldığı söylenen iğrenç olay sosyal medyayı sardı, tepkiler çığ gibi büyüyor. Wayfair olayı nedir sizlere kısaca anlatmaya çalıştık.

Türkiye’de de benzerini gördüğümüz olay önce Amerika’da görüldü. Tepkiler büyürken insanlar araştırmaya başladı ve birçok olay görüldü. Maalesef Wayfair skandalı gibi bir olay Trendyol‘da da görüldü. Sizlere flood şeklinde Wayfair skandalı nedir anlatmaya çalıştık.

Adım adım Wayfair olayı

1. Her şey Reddit adlı forumdaki bir kişinin Wayfair sitesinde satılan basit büro dolaplarının ve yastıkların astronomik rakamlarda olduğunu ve bu ürünlerin başlığında yazılan isimlerin kaçırılan ve duyurusu haber yapılmış çocukların soyadlarıyla aynı olduğunu söylemesiyle başladı.

2019 yılında kaçırılan Samiyah’ın ismi Wayfair isimli sitede ürün adına verilen örneklerden bir tanesi…

2. Aynı ürün başında isim yokken ucuz ama isim varsa on binlerce Dolar’a satıldığı anlaşıldı. Ve bir anda herkes gidip araştırınca ortaya onlarca korkunç benzer kayıp çocuk ve satışta o isimlerle olan ürünler çıktı.

Wayfair’de kaçırılan çocuk isimleriyle satılan pahalı ürünler…

3. Kısa sürede Twitter’da konuyla ilgili yarım milyon tweet atılmasına rağmen, Twitter Algoritması bu konuyu Trend listesine eklemedi. Wayfair ile ilgili yazılara bakmak isteyen herkes “Az sonra okuyacağınız şeyler yanlıştır.” uyarılı saçma sapan ‘Fact Check’ ile karşılaştı. Ana akım medyada en ufak bir haberi yapılmadı. (Amerikan medyası için söylenmiştir.)

4. Wayfair önce “Ürünlerin endüstriyel olduğu için makul(!) rakamlar” olduğunu söyledi ve akabinde ise sistemde problem olduğunu ve ürünlerin silineceğini söyledi. Haliyle tüm şüpheleri üzerine çekti. Bu aşamada insanlar her detayı araştırmaya başladı ve bakın neler çıktı…

Cleveland Polisi’nin aradığı 13 yaşındaki Tarajaih, Wayfair’de ‘Genç’ ürün adında satışta…

5. Fiyatı düşürülen ürünlere girip isim bölümüne kaçırılan çocukların isim ve soy ismi yazıldığı anda sistem otomatik olarak tekrar on binlerce dolar yazmaya başladı, çünkü sistem ona göre yazılmıştı.

6. Arkada dekor olsun diye konulan kitaplara bakıldığında kitapların satanizm ve organ ticareti gibi konular hakkında yazılan ve kolayca bulunamayacak kitaplar olduğu fark edildi.

Wayfair’da dekor diye konulan kitaplarda satanizm ve organ ticareti subliminali…

7. Sadece çocuklar yok. Tüyleri diken diken eden başka bir hadise ise kaybolan oyuncu Naya Rivera ve onunla alakalı olan ürün. Kadının ismi, doğum tarihi, kaçırıldığı yer, ve oranın kaç metrekare olduğu, doğum tarihi ürüne şifrelenmiş şekilde yazıyor.

Wayfair’de kadın ticareti de var!

8. En kötüsü ise bu yüksek fiyatlı ürünlerin her birinin ürün kodlarını kopyalayıp, Yandex’te yetişkin olmayan pornografi uzantısı olarak bilinen bir kodun yanına yazınca küçük kız çocuklarının fotoğraflarına ulaşıyor olmanız ve bunun bütün kodlarda ayrı ayrı çocukları göstermesi…

Wayfair ile Yandex arasında bir anlaşma olduğunu söyleniyor.

9. Ortaya çıkanlar, yöneticilerin “pedofiliyi legalleştirmeye çalışan ve dünyada tanınan meşhur kadınla birlikte olan fotoğrafları, şirketin sosyal(!) mülteci çocuklar projesi, şirketin ismi olan Wayfair’in sahibi olmayan çocuk anlamına gelmesi ve Amerikan medyasının sessizliği korkunç.

10. İnsanlar araştırınca bunun sadece Wayfair ile bağlantılı kalmadığını, birçok online sitenin basit şeyler için yüksek rakamlar ve benzer şifreli mesajların olduğunu fark etti. Bunlardan biri Etsy.

Sanat, dekor ve takıların satıldığı Etsy sitesinde pek güzel olmayan kara kalem ve basit portre çizimlerin yine benzer rakamlardan satıldığı anlaşıldı. Fakat tek sebep bu değildi. Resimlerin üzerinde alt fonda ki semboller…

11. FBI’ın 2007’de yayınlanan pedofili insanlar tarafından kullanılan semboller isimli bir istihbarat bülteninde, bu sitedeki kara kalem çalışmasının alt fonunda yer alan sembolün “Erkek çocuk sever” anlamına geldiğini belirtiyor.

Etsy alışveriş sitesinde bu sembollere rastlanıyor.

12. Maalesef bu olay Trendyol’da da görüldü! Ürün fiyatı uçuk ve ürünlere girdiğinizde yaş ve cinsiyet seçebiliyorsunuz.

Wayfair’daki olayın benzeri Türkiye’de Trendyol üzerinden yapılıyor.

13. Trendyol’da sadece çocuk ürünleri olarak değil, fahiş fiyattaki halı ürünleri de göze çarpıyor. Halı ürünlerinin kadınları temsil ettiği söyleniyor.

Trendyol’da fahiş fiyattaki halı adında kadın ve çocuk ticareti…

14. Trendyol resmi hesaplarından yaptığı açıklama ile ürünleri kendilerinin koymadığını, ticaret hesabı olan işletmelerin kendi ürünleri olduğu ve fiyatlarını kendi belirlediğini söyledi. Gelen tepkilerden sonra ürünlerin bugüne kadar satılmadığını ve gelen tepkilerden sonra kaldırıldığını açıklamanın sonuna ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Sherlock dizisinde yer alan Maneki Neko biblosunun hikayesi

Sonraki Yazı

Furkan Emirce kimdir?

İlgili Yazılar