Tuile nedir? Tuile nasıl yapılır?

MasterChef yarışması sayesinde sık sık önümüze gelen tuile nasıl yapılır diye aşırı merak ediliyor. Peki tuile nedir, yapılışı ve malzemeleri neler? Sizler için derledik.

Tuile, genellikle Fransız menşeli, genellikle şekil, gofret ince, gevrek, tatlı veya tuzlu olarak pişirilmiş, çoğunlukla hamurdan yapılan, genellikle diğer yemeklerin eşlik ettiği bir pişmiş gofrettir. Bazı tuile’ler ise çıtır içi deliklidir. MasterChef‘te gördüğünüz bu çıtır delikli tuile’lerin tarifini sizlere vereceğiz. Yapımı oldukça basit ve hemen hemen her üründe görsellik katması için kullanabileceğiniz bir üründür. İşte çıtır delikli tuile yapılışı…

Malzemeler

  • 40 gr sıvıyağ
  • 10 gr un
  • 90 ml su

Tuile nasıl yapılır? Tuile yapımı…

Tüm malzemeyi karıştıralım, teflon tavayı önceden ısıtalım. Tava tamamen ısındıktan sonra sos karışımdan bir kepçe dökelim ve orta ateşte tuile’i pişirelim. Birkaç dakika içinde sos kendini çekecek ve delik delik olacak. Bu esnada etrafa baya bir yağ sıçrayabilir, dikkat edelim. Tamamen kuruduktan sonra dikkatli bir şekilde ürünü çıkartıp yağlı kağıt üzerine koyalım. Bu işlemle fazla yağı çektirmiş olacağız. Aynı şekilde kalan malzemeyi de pişiriniz. Artık tuile dekorumuz hazırdır. İstediğiniz tatlılarda, yemek, et, balık kızartmalarında sunumda kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Mercan Resifi Yemek Tarifi

Sonraki Yazı

Kelebek (Lupus) hastalığı nedir?

İlgili Yazılar