Ünlü ressamlar ve tablolarının hikayelerini duyanlar şaşırıyor!

Dünyaca tanınmış ressamların yapıtları büyük meblağlar karşılığında alıcı buluyorlar. Çizdikleri tablolar ile sanata farklı bir anlam katan ünlü ressamlar adlarını geleceğe yazdırmışlardır. Ünlü ressamların tablolarının hikayeleri de oldukça şaşırtıcı oluyor.

Edvard Munch‘dan Leonardo Da Vinci’ye kadar uzanan ve her biri ayrı bir sanat eseri olan bu tablolara ilgi oldukça yoğun. Bazı tablolar yüzyıllar boyunca değerini korumuş ve çeşitli kişi ve kurumlar tarafından satın alınmıştır.

Ünlü ressamlar ve tablolarının hikayeleri

Edvarda MunchÇığlık Tablosu ve Hikayesi

Edvarda Munch‘ın çizdiği Çığlık tablosunun hikayesi oldukça ilginç. Güzel bir akşam, sanatçı şehrin yollarında yürüyormuş. Bir an için yürümeyi bıraktıktan sonra gökyüzüne bakmış. Tek gördüğü, kan kırmızısı renkte görünen batan güneş ve bulutlarmış. Şehrin altından da hafif bir gıcırtı sesi geliyormuş. Ona göre, tüm ortam ona, doğanın bir şeyler için çığlık attığını hissettiriyormuş. Ardından Çığlık’ı kan kırmızısı bulutlar ve çığlık atan arka planlarla boyamaya karar vermiş. Böylece dünyaca ünlü tablo ortaya çıkmış.

Grant WoodAmerikan Gotiği tablosu ve Hikayesi

Amerikan Gotiği isimli tabloyu Amerikan sanatçı Grant Wood çizmiştir. Tablonun hikayesi duyanları şaşırtıyor. Güzel bir ağustos sabahı başka bir genç sanatçı, bir sonraki tablosu için ilham bulmak üzere Grant’i Iowa’da gezmeye götürdü. O sırada Gotik tarzda inşa edilmiş küçük bir ev fark etti. Tam o sırada Grant, yanında olan bir zarfın üzerine evi çizdi. Grant Wood, ev sahiplerinin onayını aldıktan sonra, böyle bir ev için mükemmel olacağını düşündüğü insanlarla bir resim yapmayı düşündü ve yapmaya devam etti. Resimlerdeki iki karakter aslında Grant’in kız kardeşi ve diş hekimidir. Bugün, bu tablo Art Institute of Chicago’da sergileniyor.

Leonardo Da VinciMona Lisa Tablosu ve Hikayesi

Mona Lisa tablosu herkes tarafından tanınan Leonardo Da Vinci tarafından çizilmiştir. Tabloda olan kişinin o dönemin zengin bir iş adamının eşi Lisa del Giocondo olduğuna inanılıyor. Da Vinci, Lisa ve kocası yeni bir eve taşındığında ve ikinci çocuklarını doğurduğunda bu tabloyu çizdi. Ancak konuyla ilgili farklı görüşler var. Resmin arkasındaki gerçek hala çözülmemiş bir gizem var ve tam olarak hikayesi bilinmiyor. Tablo Paris, Louvre’da sergileniyor.

Leonardo Da VinciSon Akşam Yemeği Tablosu ve Hikayesi

Leonardo Da Vinci’nin usta dokunuşlarını bu tabloda da görüyoruz. Milano’daki Santa Maria della Grazie Manastırı‘nın duvarlarında bu yapıtı görmeniz mümkün. Son Akşam Yemeği’nin 1498 yılında tamamlandığına inanılıyor. Tablo, eski kilise ve manastırdaki yenileme çalışmalarının bir parçası olarak yapıldı. Leonardo bu yapıtı o zamanki Milano Dükü’nün isteği üzerine çizmiştir.

Resim, İsa’nın havarilerinden birinin İsa’ya ihanet edeceğini tahmin ettiğinde yaşadığı stresi ve dehşeti tasvir ediyor. Bu sanat eseri, Hıristiyan sanatında ve hatta dünya sanatında önemli bir eser olarak kabul ediliyor.

Vincent Van GoghYıldızlı Gece Tablosu ve Hikayesi

Vincent Van Gogh‘un çizdiği tablolar arasında en ünlü olanı Yıldızlı Gece’dir. Van Gogh 1889 yılında tamamladığı tabloyu sanatoryumda geçirdiği dönemde çizmiştir.

Geceleri pencerenin dışındaki manzaradan etkilenen Van Gogh, bu tabloyu çizmeye başladı. Tabloda gece sözcüğü geçsede aslında gündüz vakitlerinde çizilmiştir. Van Gogh, tabloyu tamamladıktan sonra Paris’teki kardeşi Theo’ya göndermiş. Seneler sonra ortaya çıkan mektuplar Van Gogh’un çizdiği eserden hoşlanmadığını göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Tüm zamanların en iyi kart oyunu Hearthstone nasıl oynanır?

Sonraki Yazı

2020 yılında yaşanan felaketler

İlgili Yazılar