Sütçü İmam kimdir, biliyor muyuz? Belki de ismini çok duymuşuzdur ancak kendisini size anlattığımızda aklınızdan hiç çıkmayacak!

Sütçü İmam, Maraş’ın kurtuluş mücadelesini başlatan kişidir. Peki hikayesi nasıl? İşte sizlere 7 madde de bunu anlattık…

7. Sütçü İmam, 1871 yılında Maraş’ta dünyaya geldi.

6. Geçimini Maraş’ın Uzunoluk ilçesinde süt satarak sağlıyordu.

Kahramanmaraş’ta bulunan Sütçü İmam heykeli.

5. Peki nasıl kahraman oldu dediğinizi duyar gibiyiz. Takvimler 31 Ekim 1919’u gösterdiğinde Uzunoluk Hamamı’ndan çıkan 3 kadın ve eşyalarını taşıyan küçük bir erkek çocuğu gören Fransız bir askerin kadınlara “Burası artık Türk devleti değil, peçelerinizi çıkartın!” demesi üzerine olay yerinde olan Çakmakçı Sait’in askere karşı durması sonucunda ateş açılıp öldürüldü. Bunu gören Sütçü İmam kendi silahıyla, bir Fransız askeri öldürürken bir Fransız askerini de yaraladı.

4. Kurtuluş mücadelesinde ilk kurşunu sıkan Sütçü İmam, Fransız ve Ermeni askerlerin O’nu araması üzerine bir ata atlayıp Ağabeyli Köyü’ne gitti. Başlattığı mücadele ile halk ayaklanıyor ve milli mücadele başlamış oluyordu.

3. Sütçü İmam, halkın ayaklanması sonucu milli mücadele kazanılması ile birlikte kahraman ilan edildi. Savaştaki fedakarlığından dolayı kendisi ödül olarak belediyeye odacı olarak atandı.

Sütçü İmam’ın Çınarlı Camisi’nde bulunan mezarlığından bir kare.

2. Ayrıca Sütçü İmam’a belediye odacısı görevinden başka olarak kaledeki topun idaresi verilmiştir. Zaten ölümünün asıl olayı da bu olacaktır. Bir top atımı sırasında barutun erken patlamasıyla Sütçü İmam ağır yaralanmış ve yaralandıktan 2 gün sonra da vefat etmiştir.

1. Sütçü İmam, 25 Kasım 1922’de vefat etmiş ve cenazesi Çınarlı Camisi Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Kaynak: Timetürk