Srebrenitsa soykırımı nedir, nasıl olmuştur?

Bazı kişiler bu tarihi olayı katliam diye adlandırsa da Srebrenitsa soykırımı demek daha doğru. Neden böyle dedik derseniz; Katliam, birtakım insanların zalimce ve rastgele öldürülmesidir ama soykırım ise, bir toplumu kültürel varlığıyla topyekün silmektir. Soykırım demek daha doğru çünkü sistematik bir şekilde Müslümanlar öldürüldü. Etnik ve dinsel ayrımcılık gözetildi, sırf müslümanlar diye sessiz kalındı. Bu ayrımı unutmamalıyız.

Sizlere adım adım Srebrenitsa soykırımı nasıl başladığını anlatacağız.

1. Boşnakların Bağımsızlık Kararı

Bosna Hersek haritası

Tarihler 1991’i gösterdiğinde Yugoslavya’nın dağılmasıyla Boşnaklar refarandumla bağımsızlık kararı alıyor.

2. 6 Nisan 1992

Bosna Hersek’in bağımsızlığını kazanmasının hemen ardından, Sırp birliklerinin 6 Nisan 1992’de başkent Saraybosna’yı kuşatmasından dolayı anma programı görseldeki yerde gerçekleşiyor.

Sırplar, Boşnakların almış olduğu bağımsızlık kararına saldırı ile hemen karşılık vermiştir. Sırplardan oluşan Yugoslav birlikleri, 6 Nisan 1992’de Saraybosna’yı kuşattı. Yugoslav birliklerinin silahlandırdığı Bosnalı Sırp milisler ülkede etnik temizliğe başladı.

3. Birleşmiş Milletler

Birleşmiş Milletler’in şehrin korunması için gönderdiği askerler

Birleşmiş Millet Güvenlik Konseyi, Srebrenitsa’yı “güvenli bölge” ilan ediyor. Birleşmiş Milletler tarafınca bu şehrin korunması için Hollanda’nın askerlerini görevlendirip şehre yolluyor.

Sırp ordusunun şehre girmesiyle Boşnaklar, BM’nin görevlendirdiği Hollandalı askerlerin denetimindeki karargaha sığınıyor.

4. Boşnakların Sırplara teslim edilmesi

Birleşmiş Milletler’in bölgeye yolladığı askerlerden bir fotoğraf

Her şey güzel hoş, Birleşmiş Milletler geçte olsa olaya duyarlı kalıp davrandı derken Sırp ordusu, Boşnakların korunduğu karargahı basıp Boşnakları Hollandalı askerlerden teslim alıyor. İşin ilginç yanı cidden koruma görevi cidden yapılmış mıydı yoksa göstermelik miydi?

“Ölmek istiyordum, masum insanları koruma sözü verdiğimiz halde bize sığınan insanları koruyamadığımız için kendimi affetmiyorum.”

Bosna’daki İnsanları Korumakla Görevlendirilmiş Hollandalı Bir Asker

5. 11 Temmuz 1995

Potoçari Anıt Mezarlığı

Yugoslavya’da çıkan iç savaşı sonrası Sırp askerler Krivaya 95 Harekatı adı vererek Srebrenitsa’yı işgal edip katliamın başlangıcını başlatıyor. Katliam diyoruz çünkü Bosna Hersek’in Srebrenitsa şehrinde bugün rahmetle andığımız 8 bin 372 masum sivil katlediliyor.

6. Ratko Mladiç

Katliamın baş aktörü Ratko Mladiç (Ortadaki)

Tam bir cani Sırp Devlet Başkanı Radovan Karadziç’in emri ile birlikte ordunun komutası cani isim Ratko Mladiç’e veriliyor. Srebrenitsa’da 1000 kişiyi emriyle esir aldırıp durduk yere öldürtmüştür. Sırf kimlikleri belli olmasın diye cesetleri askerlere parçalatıp yaktırmış ve toplu şekilde mezara gömdürmüştür.

7. Aliya İzzetbegoviç

Bağımsız Bosna-Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı

Namı diğer Bilge Kral. Kendisini ülkesine adamış, bağımsız ve özgür bir Bosna için çok büyük çaba harcamıştır. Ülkesinin bulunduğu zor dönemde en az hasar ile ayrılmasında büyük katkısı var.

GZT‘nin yapmış olduğu “Srebrenitsa katliam değil bir SOYKIRIMDIR!” videosunu izlemenizi tavsiye ederiz. Videoyu izlemek için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Heredot Cevdet'in anlattığı en güzel hikayeler

Sonraki Yazı

Bosna Hersek hakkında az bilinen bilgiler

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Kanuni Sultan Süleyman kimdir?

Tarihe geçen bir padişah… I. Süleyman yani Cihan Hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman’dan bahsediyoruz. Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatı, katıldığı…
Daha Fazla Oku

Yorkshire canavarı kimdir?

Peter Sutcliffe bir diğer adıyla Yorkshire Canavarı 72 yaşında koronavirüs tedavisi gördüğü North Durham üniversite hastanesinde öldü. Peter Sutcliffe…