Ramazan’da nasıl ders çalışılmalı?

Ramazan ayında açlıktan dolayı bazı aktiviteler gibi ders çalışmakta zor oluyor. Peki Ramazan’da nasıl ders çalışılır, nasıl ders çalışılmalı? İşte detaylar…

Ramazan ayında Müslümanlar şafaktan gün batımına kadar yiyeceksiz ve susuz giderler ki bu 19 saat kadar uzayabilir. Bu zaten yeterince zor geliyorsa, şu anda gözden geçiren ve sınavlara giren bir öğrenciyseniz daha da yanıltıcıdır.

Ramazan’da nasıl ders çalışılır?

ramazan'da nasıl ders çalışılır, ramazan'da nasıl ders çalışılmalı, ramazanda nasıl ders çalışılır, ramazanda nasıl ders çalışılmalı, ramazanda ders çalışma, ramazan ayında ders çalışma,
Ramazanda nasıl ders çalışılır?

Ramazan’ın sorumluluklarını ve çalışmalarınızı dengelemek zor olabilir, özellikle bunu daha önce deneyimlemediyseniz. Sınavlardaki performansınızın düşmemesini sağlamak için bazı ipuçlarını sizler için paylaştık.

Yemek yediğinizde, iyi yiyin.

Ramazan ayında iki öğün yemek vardır: Suhur (oruç öncesi, saat 2 civarı yenir) ve İftar (akşam yemeği, akşam 21:00 civarı yenir). Özellikle iftar, gün boyu aç kaldıktan sonra ilk yemek yeme fırsatı olduğu için revize edilirken son derece önemli hale geliyor. Bu koşullarda, bol miktarda kızarmış, tıknaz yiyecekler yemek cazip gelebilir. Ancak, bunu yapmak sizi yorgun ve uyuşuk hissettirecek ve bu da revizyonunuz üzerinde zincirleme etkisi olacaktır.

Günlük çalışma rutininizi değiştirin.

Ramazan ayında günlük rutininiz değiştiği için, revize ettiğiniz saatleri ve yöntemleri de değiştirmek önemlidir. Gündüz artık uykunuzu tazelemek için en iyi fırsat olacak, iftar ve sahur arasındaki zaman ise daha az aç hissederken gözden geçirmek için harika bir fırsat. Açıkçası, zamanınızı nasıl yapılandırdığınız konusunda doğru bir cevap yoktur ve hesaba katmak için ek sorumluluklarınız olabilir, ancak önemli olan vücudunuzun en çok stres altında olacağı gündüz saatlerinde kendinize aşırı yüklenmekten kaçınmaktır.

Ayrıca, gözden geçirmenin alternatif yollarını düşünmeye değer. Gün boyunca, bir ders kitabını veya uzun, akademik olarak titiz dergileri veya makaleleri oturup okumak için zihinsel disipline sahip olmak için potansiyel olarak mücadele edeceksiniz, bu yüzden daha hızlı ve daha kolay anlaşılan revizyon tekniklerini deneyin ve bulun. Oruç tutarken flash kartlar veya posterler gibi görsel revizyon tekniklerine odaklanmak ve ezberlemek daha kolay olacaktır.

Aşırıya kaçmayın, sık sık ara verin.

Hiç kimse bir seferde saatlerce verimli bir şekilde revize edemez, bu nedenle Ramazan ayında bunu yapmayı beklemek mümkün değildir. Ne kadar aç olduğunuzdan zihninizi uzaklaştırmaya yardımcı olan sık aralıklarla revizyonunuzu bölün. Sadece masanıza da oturmayın, bacaklarınızı esnetin ve kitaplardan, bilgisayar ekranınızdan tamamen uzaklaşın. Sadece daha iyi hissetmekle kalmayacak, aynı zamanda manzaranın değişmesi de zamanın daha hızlı gidiyormuş gibi hissetmesine yardımcı olacaktır.

Mümkünse, tek başınıza çalışmayın.

Ramazan ayında gözden geçirmenin zorluklarıyla başa çıkmak, bir veya iki arkadaşınız varsa çok daha kolay hale getirilebilir. Bir çalışma grubu oluşturun, çalışmalarınızın nasıl gittiği hakkında düzenli olarak sohbet edin ve her sınava hazırlanırken tüm farkı yaratabilecek motivasyon ve desteği birbirinize sağlamaya yardımcı olun. Bu işlemi online görüntülü sohbet üzerinden yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Oruç tutarken krem sürülür mü?

Sonraki Yazı

Ramazan'da nasıl 10 kilo verilir?

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Şişe Çevirme Soruları

Hazırladığımız doğruluk mu cesaret mi soruları arkadaşlarınıza zor anlar yaşatacak! Şişe çevirme oyununu hemen hemen her yaştan topluluk…
Daha Fazla Oku

Sütçü İmam kimdir?

Sütçü İmam kimdir, biliyor muyuz? Belki de ismini çok duymuşuzdur ancak kendisini size anlattığımızda aklınızdan hiç çıkmayacak! Sütçü…