Kripto Para Borsası Nedir?

kripto para borsası nedir

Kripto para borsası günümüzde oldukça popüler hale geldi. Normal borsadan farklı işleyen ancak aynı zamanda belirli benzerlikleri olan kripto para borsaları, kripto para alım-satımı için kullanılabilecek sitelere de sahip.

Kripto para borsası nedir?

Günümüzün bir gerçeği olan kripto paralar, ilk olarak 2009 senesinde ortaya çıkmış ve yayılmıştır. Herhangi bir bağlılığı bulunmayan ve tam özgürlük sağlayan bu para çeşitleri, git gide daha da popüler bir hale gelmiş ve dünya çapında kabul gören bir sanal para birimi olmuştur. Bu durumun oluşmasındaki en büyük neden; kripto paraların, herhangi bir devlet ve hükümetin kontrol ve kapsamında olmamasından kaynaklanmaktadır.

Direkt olarak arz-talep ilişkisinden etkilenmekte olan kripto para borsası, kripto para kullanan kişiler için oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Bir kripto para birimine olan talep, artar ise değeri yükselir, azalır ise değeri düşer. Günümüzde binlerce sayıda kripto para çeşidi bulunmaktadır. Bu kripto para çeşitlerin en bilineni Bitcoin olarak adlandırılan para birimidir.

Kripto para birçok ülkede serbest olarak kullanılabilmekte ve kripto para ile alakalı herhangi bir kanun maddesi bulunmamaktadır. Buna karşın, bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda ülkelerde, kripto para birimleri yasadışı bir unsur olarak görülmüş ve kullanılması tamamen yasaklanmıştır.

Kripto Para Madenciliği Yapamayan Kişiler İçin Kripto Para Borsası Ne Anlam İfade Etmektedir?

Son yıllarda kripto paraların popülerliğinin git gide artması ve dünya çapında kullanılmaya başlaması sonucu kişiler ve kurumlar bu piyasaya ilgi duymaya başlamış ve yatırımlar yapmıştır. Kripto para üretimi, kripto para madenciliği adı verilen ve bilgisayar veya sunucular ile yapılan, önemli yatırımlar gerektiren bir işlemle sağlanabilmektedir. Bireysel olarak yapmanın oldukça maliyetli ve zor olduğu bu işlem, kurumlar tarafından sunucular aracılığı ile yaygın olarak yapılmaktadır. Ancak; kripto para piyasasına girmek isteyen kişi ve kurumların önünde bir başka seçenek daha bulunmaktadır; Kripto para borsası.

Bu konuda aracılık işlemini yürütmekte olan platformlar karşımıza çıkmaktadır. Bu platformlar aracılığı ile gerçek para karşılığında, rahat bir şekilde istenilen herhangi bir kripto para birimi satın alınarak kripto para piyasasına girilebilmek mümkün olmaktadır.

Kripto Para Borsası İşlemleri Nasıl Yürütülmektedir?

Kripto para piyasasında bulunan ve aracı görevini üstlenen platformlardan belirli bir komisyon karşılığında üyelikler alınarak kripto para borsası dünyasına ilk adım atılmaktadır. Alınan üyelik sayesinde kişilere, platform üzerinden bir veya birden fazla hesap oluşturarak çeşitli kripto para birimleri satın alabilme, hesaplar arasında para transferi yapabilme ve sahip olunan kripto paraları, gerçek para karşılığında başka kişilere satabilme imkânı tanınmaktadır.

Platformdan platforma göre işlem değişiklikleri olsa ana tema genellikle bu şekilde olmaktadır. Bazı platformlar aracılığı ile elde edilen kripto paralar, istenilen her para birimine çevrilerek hesaba aktarılabilmektedir. Dünya çapında özellikle e-ticaret sitelerinde sıklıkla kullanılmaya başlanan kripto para birimleri, Türkiye’de henüz yeterince yaygınlığa erişememiştir.

Kripto paraların yaygın olarak kullanıldığı e-ticaret siteleri genellikle ABD ve Japonya merkezli olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ülkelerdeki büyük e-ticaret kuruluşları, kripto para birimlerini resmi ödeme aracı olarak görmektedir.

Kripto Para Kullanımı Nasıldır?

Günümüzde kripto paraların ulaştığı değer bir hayli fazladır. Çok az bir kripto para miktarının bile gerçek para birimlerindeki karşılığı oldukça yüksek olabilmektedir. Öyle ki, sahip olunan az miktardaki bir kripto parası ile e-ticaret sitelerinden onlarca ürün satın alınabilir.

Türkiye’de bu durum henüz yaygınlaşmamış olsa da dünya çapında birçok büyük şirket tarafından kripto para çeşitleri, bir ödeme aracı olarak görülmekte ve hatta bazı firmalar çalışanlarının maaş ödemeleri kripto para birimi ile yapmaktadır.

Kripto para borsasının direk olarak arz-talep doğrultusundan etkilendiğini belirtmiştik. Kripto para borsasında kar edebilmek için kripto para birimleri, bitcoin, altcoin, token değerleri devamlı bir şekilde izlenlenerek piyasaya tam bir şekilde hakimiyet sağlanmalı ve varılan sonuca göre duruma en uygun coinlere yatırımlar yapılmalıdır.

Sürekli olarak değişken değerlere sahip olan kripto para birimlerinin tutulduğu hesapların güvenliği oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Bu hesapların güvenliği sağlanmalı ve ilave güvenlik önlemleri alınmalıdır.

Yeterli güvenliğe sahip olmayan hesaplar çalınabilir ve büyük kayıplara neden olabilir. Bunlara ek olarak işlemlerin yürütüldüğü kripto para borsa sitelerinin çeşitli güvenlik sertifikalarına sahip olması oldukça önemlidir. Mümkünse iki ya da daha çok aşamalı güvenlik korumaları oluşturulmalı ve bu güvenlik bilgileri kimse ile paylaşılmamalıdır. Güvenlik konusunun altını ısrarla çizmemizin sebebi, kripto para piyasasında siber saldırıların sıkça yaşanıyor oluşundan kaynaklanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Telefon ekranını bilgisayara yansıtma! - Telefon ekranını televizyona yansıtma! (2021)

Sonraki Yazı
borsa açılış kapanış saati

Borsa Açılış Kapanış Saati - Borsada Uygulanan Seanslar

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Kripto Paralar Neden Düşüyor?

Kripto paralarda yaşanan düşüşler insanları tedirgin etmeye başladı. Büyük oranda düşüş yaşayan tüm kripto paralar tekrar yaşadığı zirve…