IBAN paylaşmak tehlikeli mi? Hesap numaramı bilen birisi ne yapabilir?

IBAN paylaşmak tehlikeli mi? Banka hesap numarası, IBAN bilgilerimi bilen birisi hesabımdan para çekebilir mi? Hesap numaramı bilen birisi ne yapabilir? Bu tarz sorulara bu yazımızda ayrıntılı bir şekilde cevap vermeye çalıştık.

IBAN Nedir? Ne İşe Yarar?

Uluslararası Banka Hesap Numarası (IBAN), farklı ülkelerdeki bankalar tarafından paranın transfer edildiği diğer denizaşırı banka hesaplarını tanımlamak için uluslararası kabul gören bir sistemdir. IBAN, küresel para transferini kolaylaştırır. Gerekli banka hesabı ayrıntılarını sistem tarafından okunabilir bir biçimde değiştirmenize olanak tanır.

Bu bilgi parçası ülkeyi, bankayı ve banka hesabının bulunduğu şubeyi tanımlar. IBAN siciline göre, 71 ülke bankacılık sistemlerinde IBAN’ı benimsemiştir.

IBAN Numarasını Paylaşmak Tehlikeli Mi?

IBAN Numarasını Paylaşmak Tehlikeli Mi?

IBAN numaranızı sosyal medyada veya online alışveriş sitelerinde paylaşmak son derece güvenlidir. İlk kullanımı Avrupa’da gerçekleşen ve daha sonra diğer ülkelerinde kullanmaya başladığı Uluslararası Banka Hesap Numarası olarakta bilinen IBAN numarasını sosyal medyada paylaşmak hem de diğer platformlarda başka kişilerle paylaşmak tehlikeli değildir.

IBAN numarasını bilen bir kişi hesaptan para çekemez ancak hesabınıza direkt olarak para yatırımı gerçekleştirebilir. Kişisel bilgilerinizi ve kredi, banka kartınızın üzerinde bulunan ve arkasında bulunan güvenlik kodunu paylaşmadığınız sürece IBAN numarasını paylaşmak herhangi bir sorun teşkil etmez.

Bunun yanı sıra IBAN numarasını sosyal medya ve diğer medya türlerinde diğer kişilerle paylaşmak suç değildir. IBAN numaranızı bağış toplamak veya birisinin size para göndermesi için paylaşabilirsiniz.

Hesap numaramı bilen birisi ne yapabilir?

Hesap numaramı bilen birisi ne yapabilir?

Banka hesap numarası ve bir 3 haneli güvelik numarasını bilen birisi banka hesabınızdaki paraları kullanabilir. Kişi, bu iki bilgi setine sahipse işlemi başarıyla tamamlayabilecektir.

Birinden para bekliyorsanız veya doğrudan para yatırma planındaysanız herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Bununla birlikte, banka hesabınızda beklenmedik paralar görmek de mümkündür. Böyle bir durumda, fonların kaynağının izini sürmek için bankanıza danışmanız önemlidir. Banka hesabınızda alışılmadık derecede büyük miktarlarda nakit görürseniz, birinin banka hesabınızı kara para aklama gibi yasa dışı faaliyetler kullanıyor olabileceğini bilmeniz gerekir.

Kişisel bilgilerime ve IBAN numarama sahip biri hesabımdan para çalabilir mi?

Dolandırıcılık iki şekilde gerçekleşebilir: Parayı dolandırılan kişinin hesabından diğerine bir transfer gerçekleştirebilirler (bu genellikle dolandırılan kişinin internet bankacılığıın hesap bilgilerine erişim gerektirir) veya direkt olarak (otomatik ödeme, internetten alışveriş) çekebilirler. Dolandırıcıların hesaptan otomatik ödeme olarak para çekebilmesi için kişisel bilgilerinizi bilmesi gerekir.

Otomatik ödemenin yalnızca başka bir şirket tarafından (online alışveriş siteleri gibi) gerçekleştirilebileceğini ve özel bir şahıs tarafından yapılamayacağını lütfen unutmayın. Bu nedenle dolandırıcılar genellikle bir şirketten bir hizmet veya ürün satın alır ve kurbanın banka hesap ayrıntılarını verir. Bu işlemlerde, risk altında olan taraf, daha çok hizmeti veya ürünü satan satıcıdır çünkü otomatik ödeme işlemlerinin tersine çevrilmesi genellikle kolaydır.

Otomatik ödemenin nasıl çalıştığını ve kendinizi nasıl koruyabileceğinizi bankanızla konuşmanız önerilir. Size en yakın bankanızın şubesine giderek veya telefonla müşteri temsilcisine ulaşarak daha fazla detay alın.

Bunlarda ilgini çekebilir;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Basının Doğuşu ve Gelişimi

Sonraki Yazı

Teknoloji, Medya ve Eğitim İlişkisi

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Stok affı nasıl yapılır? (2021)

Son zamanlarda birçok kişi tarafından değiştirilen yapılandırma kanunun ardından stok affının nasıl yapılacağı konusu birçok insan tarafından oldukça…
Daha Fazla Oku

Gresham Yasası Nedir?

Gresham yasası nedir, nasıl çalışır? Tarih’e adını yazdırmış olan bu para yasası iyi para ve kötü para olarak…