Neden İdlib’deyiz?

36 şehit verdiğimiz ve zor günler geçirdiğimiz bu günlerde Neden İdlib’deyiz, niçin mücadele veriyoruz? İşte bu sorunun cevabı…

Maalesef şehit haberleri yine gündeme düştü. İdlib’de şehit edilen ve ağır yaralanan askerlerimiz neden oradaydı? Aslında cevap basit ancak anlamak istemeyenler ve bilgisi olmayanlar için bu konuyu sizler için detaylıca açıklamak istedik.

Mete Yarar: “İdlib sadece İdlib değil.”

Yazıyı okumak için buraya tıklayın.

İdlib’i sadece başka ülkeye ait toprak olarak görüp savaş istemiyoruz naraları atmak yerine sınırını düşünen bir kafayla hareket etmeliyiz. İşte Türk askerinin İdlib’de olma sebebi…

Türk askeri niçin İdlib’de?

1. İdlib nüfusu bir anda 4 milyonluk bir nüfusa ulaştı. Bu nüfusun ilk amacı Türkiye’ye daha sonra da Avrupa’ya geçmek. Nüfus olarak büyük bir mülteci tehdidi barındırıyor.

2. İdlib’te rejimin başarılı olması demek sadece mülteci tehditi barındırmıyor. Diğer bir tehdit ise Türkiye’nin sınırını koruyamaması demek. Türkiye bu konumda başarısız olur ise maalesef yeni bir savaşa hazırlık olacak, Hatay’dan başlanarak Türkiye tehdit edilecek.

3. İdlib, Esad için son kale. İdlib kontrol altına alınıp temizlenirse Esad’ın sonu gelmiş demektir.

4. Rusya şu an yaptığı Suriye iş birliği ile düşürülen uçağın intikamını almaya çalışıyor. Cevap verilmeseydi bu intikam girişimine ses çıkarmamış olacaktık.

5. İdlib’te Türklerin ve Rusyaların gözlem odaları bulunuyor. Şehitlerimizin verildiği gün için Ruslar, bize Türk askerleri için bilgi verilmedi diyor ancak bilginin geçmesine rağmen kahpece saldırı düzenlendiği söyleniyor. Bu duruma da sessiz kalınamazdı.

6. Türkiye sınır kapılarını mültecilerin gitmesi için tamamen açmasıyla tarafsız görünen ama hep Türkiye’ye karşı olan NATO’yu zor duruma bıraktı ve yanına çekti. NATO, hava saldırıları dahil Türkiye’ye destek verdiğini ve daha ne kadar destek vereceğini araştırdığını açıkladı. Yani Türkiye bu durumda çok güçlü duruma geçti.

7. Türkiye, ülke ekonomisi ve sınır tehdidi için oradayken Hatay halkının güvenliği içinde orada olmak zorundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Birbirinden ilginç müzik aletleri

Sonraki Yazı

Afrika'da gezilecek yerler

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Sütçü İmam kimdir?

Sütçü İmam kimdir, biliyor muyuz? Belki de ismini çok duymuşuzdur ancak kendisini size anlattığımızda aklınızdan hiç çıkmayacak! Sütçü…