Kapat

Manisa Tarzanı kimdir?

Anasayfa
Gündem Manisa Tarzanı kimdir?

Manisa Tarzanı kimdir ve neden efsane olmuştur? Manisa Tarzanı gerçekte var mıdır ve gerçek ismi nedir? Bu sorulara cevap vereceğiz ve size Manisa Tarzanı’nın kim olduğunu ve neden efsane olduğunu öğreteceğiz.

Manisa Tarzanı, Manisa halkı için önemli bir kişilikti. Dilden dile dolaşmış yalan bir kişilik değildi ve gerçekte yaşamış bir isimdi. Lakabını ise Tarzan filminden almıştır. Tarihin önemli insanların Manisa Tarzanı kimdir, gerçek ismi nedir ve neden efsane olmuştur gelin madde madde bakalım…

1. 1899 yılında doğdu. Aslen Kerküklü bir Türkmen. Asıl ismi Ahmeddin Carlak ancak kendisine Ahmet Bedevi denmesini istemiştir.

2. I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda Türk ordusunda savaşmıştır. Hatta Kurtuluş Savaşı’ndan önce Kafkas Cephesi’nde Kazım Karabekir komutasında er olarak görev almıştır.

3. Hayatını ağaç dikmeye adamıştır. Bu nedenle yaşadığı yer olan Manisa’ya binlerce ağaç dikmiştir.

4. Spil Dağı’nda yaşayan Manisa Tarzanı’nın bir evi yoktur.

5. Manisa Tarzanı, dağdan sokaklara indiği zaman şortla dolaşırmış.

6. Ahmeddin Carlak, Manisa Tarzı lakabını 1934 yılında sinemalarda verilen Tarzan filminin Manisa’da oynatılmasından sonra halk tarafından almış ve efsaneleştirilmiştir. Günümüzde de görebileceğimiz Manisa ilinde birçok heykelini görebilirsiniz.

7. Ahmeddin Carlak, 31 Mayıs 1963 yılında hayata gözlerini yumdu. Manisa’da her yıl Ahmeddin Carlak’ın ölüm yıl dönümünde anma törenleri yapılmaktadır.

Manisa Tarzanı'nın Manisa şehrinin birçok yerinde heykeli bulunmaktadır.
Manisa’da bulunan Manisa Tarzanı Heykeli.
Manisa Tarzanı’nın heykeli, Manisa şehrinin birçok yerinde bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir