Maori Dövmesi Nedir? Maori Dövmeleri ve Anlamları

maori dövmeleri

Maori dövme sanatı Yeni Zelanda’dan hayatımıza girdi. Yerli halk yaptığı dövmelerle farklı şeyleri simgelediğini düşünüyordu. Maori dövmeleri anlam taşıması bakımından çok önemli. Ancak gelin ilk önce Maori dövmesi nedir bir görelim.

Maori dövmesi nedir?

Maoriler, Yeni Zelanda’da ortaya çıkan yerli halklardır. Moko olarak bilinen ancak daha yaygın olarak Maori dövmesi olarak adlandırılan bir vücut sanatı biçimine sahipler. Bu dövme sanatı Polinezya’dan Maori’ye getirildi ve son derece kutsal kabul edildi.

Maori halkı, kafayı vücudun en kutsal kısmı olarak gördüğü için, en popüler Maori dövmesi türü kıvrımlı şekiller ve spiral benzeri desenlerden oluşan yüz dövmesiydi. Genellikle bu dövme tüm yüzü kaplamasıyla biliniyor ve rütbe, sosyal statü, güç ve prestijin bir simgesi olarak tanınıyordu.

maori dövmeleri
Maori Dövmeli Çocuk

Maori için dövme yapmak bir geçiş ayiniydi (ve bazıları için hala öyle), bu da çok saygı duyulduğu ve ritüelleştirildiği anlamına geliyordu. Dövme genellikle ergenlik döneminde başlar. Maori dövmeleriyle ilgili en güzel şey, bugüne kadar iki dövmenin birbirine benzememesidir.

Maori dövmeleri türünün tek örneği. Her zaman oldukça karmaşık ve detaylıdırlar ve sadece sanatçının değil, Maori kültürünün işçiliğini ve sanatını sergilerler. Maori dövme sanatçısına, moko uzmanı anlamına gelen tohunga ta moko denir. Bu dövmeciler son derece saygı görüyor ve dokunulmaz veya kutsal anlamına gelen tapu olarak kabul ediliyor.

Maori Dövme Desenleri ve Anlamları

maori dövme
Maori Dövme Desenleri

Maori dövmelerinin farklı farklı anlamları vardır. Dövmeler yapılırken belirli desenler kullanılabilir. Bu desenler birlikte kullanılarak benzersiz dövme modelleri çıkarılabilir. Gelin şimdi Maori dövmelerine ve anlamlarına bakalım.

Koru (spiral)

Koru, açılmış bir eğrelti otu yaprağının sembolizminden alınan yeni başlangıçları, büyümeyi ve uyumu tasvir eder. Yeni Zelanda, dünyanın en güzel eğrelti otlarından bazılarına sahiptir.

Hei matau (balık kancası)

Daha yaygın olarak balık kancası olarak hei matau refahı simgelemektedir. Maori halkı geleneksel yemeklerinin çoğunda balık tüketirler. Maoriler için balık o kadar boldu ki, bir balık kancasının basit mülkiyeti refah anlamına geliyordu. Balık kancası aynı zamanda gücü, kararlılığı ve sağlığı temsil etmenin yanı sıra su üzerinde güvenli bir yolculuk sağlar.

Tek büküm

Maori sembolleri veya tek büküm için anlam, yaşam yolunu temsil eder, sonsuzluğun sembolüdür. Tek rakam sekiz, aşağıda belirtilen ikili ve üçlü bükülmelerden farklıdır.

Çift veya üçlü büküm

Bu kıvrımlar, iki insanın veya iki kültürün sonsuza dek bir araya gelmesini temsil ediyor ve hayatın iniş çıkışlarını deneyimleseler bile, ömür boyu dostluk ve sadakatle bağlı kalırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı
telegramda engellediğim kişi beni görebilir mı

Telegram: Engellendiğinizi Anlamanın Yolları

Sonraki Yazı

Geleceğin Parası: 'Pi Coin'

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Kasım Süleymani kimdir?

Güne siyasal açıdan çok önemli bir gelişmeye başladık desek yeridir. İranlı Komutan Kasım Süleymani’nin öldürüldüğü açıkladı. Peki Kasım…