Maaş zammı brüt üzerinden mi hesaplanır?

Yeni yıla girerken maaşlara yansıyacak zamlarda insanları hesaplamaya itiyor. Peki maaş zammı brüt üzerinden mi hesaplanır? Bu konu hakkındaki sorulara detaylı cevaplar vermeye çalıştık.

Maaş zammı brüt üzerinden mi hesaplanır?  

Her iş yerinin-şirketin uygulayacağı zam oranı farklılık gösterebilir. Hatta bazı şirketler yılda bir kez zam yaparken bazıları altı ayda bir kez olmak üzere yılda iki kez zam yapabilir. Zam dönemleri de çalıştığınız şirkete göre farklılık gösterebilir. Bazı iş yerleri yılınız dolduğunda zam yaparken bazıları yeni yıl yani ocak ayı itibarıyla maaşınızda iyileştirme yapabilir. Fakat zam oranının da çalıştığınız şirkete göre değiştiğini belirtmeliyiz.  

Bazı şirketler ise enflasyon oranları doğrultusunda çalışanlarının maaşlarını güncelleyebilir. Bunların yanı sıra iş yeriniz size bir zam oranı belirtmeyebilir ve alacağınız zam; performans, enflasyon, piyasa koşulları ve pozisyonunuz doğrultusunda belirlenebilir. Kısacası zam oranınızı önceden bilmek ve bu doğrultuda plan yapmak istiyorsanız iş görüşmelerinde bu konuyu konuşmanızda fayda olabilir.  

Yüzdelik Orana Göre Zamlı Maaş Hesaplama 

Çalıştığınız şirket, yapacağı zammı yüzdelik bir oran ile belirtmişse (%10 gibi) bu durumda yeni maaşınızı kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. Var olan maaşınızın tutarını size belirtilen oran ile çarpın. Ardından çıkan sayıyı yüze bölün. Çıkan sayıyı maaşınıza ekleyin. İşte, zamlı maaşınızı buldunuz. Şimdi, bir örnekle yüzdelik oran üzerinden zam artışı hesaplamayı anlatalım. Maaşınızın 3.000 TL olduğunu varsayalım ve çalıştığınız şirketin, yapacağı zam oranını da %10 olarak belirttiğini düşünelim.  

3.000 (maaşınız) x 10 (yapılacak zam oranı) = 30.000 

30.000 /100 = 300 TL 

3.000 (maaşınız) + 300 (zam miktarı) = 3.300 TL (yeni maaşınız) 

Zamlı Maaşa Göre Yüzdelik Oran Hesaplama 

Yıllık zammınızı aldınız, fakat size bir oran belirtilmedi. Eğer zammı direkt fiyat olarak biliyorsanız yüzdelik oranını da kolaylıkla bulabilirsiniz. Zamlı maaşınızdan eski maaşınızı çıkarın. Çıkan sonucu eski maaşınıza bölün. İşlem sonucunda sayıyı 100 ile çarpın. Daha açıklayıcı olmak için zam oranı hesaplamayı bir örnekle anlatalım. 

Maaşınızın 3.000 TL’den 3.500 TL’ye yükseltildiğini düşünelim. 

3.500 (zamlı yeni maaşınız) – 3.000 (eski maaşınız) = 500 

500 / 3.000 = 0,1660,166 x 100 = 16,6 (aldığınız zam oranı) 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Soğan Halkası nasıl yapılır?

Sonraki Yazı

Bıttım sabunu ne işe yarar? Bıttım sabununun cilde ve saça faydaları nelerdir?

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Nikki Catsouras nasıl öldü?

Wikipedia‘da “Nicole Catsouras Skandalı” olarak başlığında bir yazı mevcut. Peki Nikki Catsouras kimdir, nasıl öldü? Sizlere bu yazımızda…