Libya’da neler oluyor?

Arap baharıyla beraber Arap ülkelerinde başlayan isyanlarla bir çok diktatör devrilmiş ve yerlerine yeni yönetimler geçmiştir. Bu ülkeler başlıca Tunus, Mısır, Libya, Suriye, Bahreyn, Cezayir, Ürdün ve Yemendir. Bahsi geçen ülkeler hala tam olarak barış içinde yaşamamakta, kendi içlerinde savaşa devam etmektedirler. Peki Libya’da neler oluyor?

UMH Lideri Fayiz Es-Serraç

Libya‘da ise durum farklı değil. 2011 yılında Kaddafi’nin devrilmesiyle geçilen sistemde de sıkıntılar ortaya çıkmış ve günümüzde bu sıkıntılar ağırlığını arttırmıştır. Olaya Fransız kalan okuyucularımız için Libya’da olanları özet şeklinde listeledik.

  1. Arap Baharıyla Muammer Kaddafi devrildi. Başlayan iç savaşla ülkede iki farklı yönetim ortaya çıktı. İç savaşla beraber binlerce masum insan hayata gözlerini yumdu.
  2. 2014 seçimleriyle iki farklı siyasi yönetim ortaya çıktı. Bunlardan birisi Libya’nın doğusunda bulunan Tobruk’taki Temsilciler Meclisi ile Trablus merkezi olan Ulusal Mutabakat Hükümeti.
  3. Ulusal Mutabakat Hükümeti, başta Türkiye daha sonra Birleşmiş Milletler tarafından destekleniyor. Temsilciler Meclisi (Hafter) ise başta Rusya, Mısır, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Fransa ve İran tarafından desteklenmekte. General Halife Hafter arkasına topladığı güçlerle Türkiye’nin desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin elinde bulunan Trablus’a saldırılar düzenledi.
  4. 27 Kasım’da imzalanan askeri ve güvenlik işbirliği anlaşması ile Türk askeri birliklerinin Libya’ya gitmesi kararlaştırıldı. İlk etapda 35 Türk askeri bölgeye eğitim amaçlı yollandı. Daha sonra Suriye’deki müttefik Arap askerler Libya’ya gönderildi.
  5. Türk birlikleri’nin sahaya inmesiyle Haftere büyük darbe vuruldu ve hala vuruluyor.
  6. Hafter her geçen gün eriyor. Hafteri destekleyen ülkeler yavaş yavaş siyasi antlaşma yolunu gösteriyor.
  7. Haftere büyük destekleriyle bilinen Rusya ise 26 Mayıs 2020 tarihinde Haftere ilettiği mesajda büyük bir ateşkesin acilen imzalanmasını iletti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Netflix ipuçları ve uzantıları

Sonraki Yazı

Tahir Karapınar kimdir?

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Silah ruhsatı nasıl alınır?

Silah ruhsatı nasıl alınır? Silah ruhsatı almak için gerekli evrakları, ruhsatı kimlerin alacağını sizler için derlemeye çalıştık. Merak…