Kripto Parada Ayı ve Boğa Piyasası Nedir?

Kripto parada ayı ve boğa ne demek biliyor muyuz? Kripto para ile ilgilenip bu piyasayı bilmemek sizin için büyük bir dezavantajdır. Sizlere kripto parada ayı ve boğa ne demek olduğunu elimizden geldiğince açıklamaya çalıştık.

Boğa Piyasası Nedir?

Varlık hareketlerinde görülen yükseliş durumları için bullish yani boğa piyasası terimi kullanılır. Boğa piyasası, varlık fiyatlarındaki trendin yükselişi gibi düşünülebilir. Boğa piyasalarında, ekonomik büyüme başlamıştır ve hızlı yükseliş görülmektedir.

Boğa piyasası, yatırımcıların sanal paralara güveninin arttığı piyasadır. Yatırımcılar, ileriye yönelik iyimser beklentilere girer ve daha fazla risk alarak yatırımlarını artırırlar. Boğa piyasasında yatırımcı davranışlarına örnek olarak, uzun vadeli yatırımlar, düşük fiyatlı varlıkların talep edilmesi, portföylerin çeşitlendirilmesi gösterilebilir. Piyasa örneği olarak ise, 2. Dünya savaşı sonrası, ABD ekonomisinin hızlı büyümeye geçmesi düşünülebilir.

Boğa Piyasası Aşamaları

Sırasıyla Boğa Piyasası aşamalarına bakalım…

  1. Toplama:

    Zararda olan ve cesareti kırılmış yatırımcılar tarafından satışı gerçekleştirilen değeri çok ucuz malların büyük yatırımcılar tarafından toplanmaya başladığı aşamadır. Henüz belirgin bir yükseliş trendi hâkim değildir ve genel olarak piyasaya ilgi hala azdır.

  2. Alım Dalgası:

    Toplama aşamasının ardından piyasada artık iyileşme belirtilerinin net bir şekilde fark edilmeye başlandığı ve küçük yatırımcıların da artık alım dalgasına dâhil olduğu, işlem hacimlerinin arttığı aşamadır.

  3. Doygunluk:

    Hacim artışıyla piyasa belirli bir doygunluğa ulaşmıştır ve piyasada alıcı oldukça azalmıştır. Boğa Piyasasının sonuna gelindiğini gösterir, ardından sert düşüş dalgasının başlaması beklenebilir.

Boğa Piyasasına Örnek

Altın, 2000’lerin başından itibaren önemli bir boğa piyasası içerisindeydi. Altın fiyatları, 750 dolar ons seviyelerinden 1900 dolar ons seviyelerine kadar yükselmişti. Bu durum güçlü bir altın boğa piyasası oluşumuna örnektir.

Ayı Piyasası Nedir?

Piyasada daralmaların olduğu ve yatırımcının kötümser bir ruh halinde bulunduğu durumlar genelde bearish yani “ayı piyasası” olarak tanımlanır. Ayı, kurbanına saldırma biçimiyle bir metafora dönüştürülmüş ve bu sebeple borsa terimi olarak kullanılmıştır. Ayı piyasasında, gelecek ile ilgili kötümser beklentiler yer almaktadır ve piyasa uzun süre düşüş trendinde olur. Ayı piyasasının temel özelliği varlık fiyatlarında yüksek düşüşler olarak gösterilmektedir. Ekonomik resesyonlar, daha az yatırımcının piyasada işlem yapmasına ve kötümser beklentilere neden olmaktadır. Fakat ayı piyasasında, doğru analizler ve takip ile yatırımcılar için alım fırsatı olabileceği de analistler tarafından ifade edilmektedir.

Altın Ayı Piyasası ve Borsa Ayı Piyasası Arasındaki Fark Nedir?

Altın ayı piyasası, altın fiyatlarının uzun bir süre daha düşük kalacağını, fiyatların aşağı yönlü eğilim gösterdiğini ve bu eğilimin devam edeceğini gösterir. Borsa ayı piyasası da, borsa endeksinin uzun bir süre daha düşük kalacağını, hisse senetlerinin fiyatlarının aşağı yönlü eğilim gösterdiğini ve bu eğilimin devam edeceğini belirtir.

Altın fiyatlarını örnek alacak olursak, 2000’lerin başından 2011 yılının sonuna kadar uzun bir süre yükseliş trendindeydi yani boğa piyasası yaşanmaktaydı. Ancak 2013 yılının ortalarında, 2011 tepe fiyat seviyesi olan 1900 Dolar ons seviyesinden 1500 dolar ons seviyesinin de altına geriledi. Bir önceki tepe seviyesinden yaklaşık %30 civarında bir düşüş yaşandı ve altın fiyatları resmen ayı piyasası etkisi altına girdi.

Yazı Özeti | Soru – Cevap Köşesi

Boğa Piyasası nedir?

Boğa piyasası (bullish market), piyasanın yükseliş trendinde olduğu yani fiyatların gelecekte iyimser bir ortamda seyredeceği ve yatırımcıların alıma geçeceği dönemdir.

Ayı Piyasası nedir?

Ayı piyasası, genellikle piyasaların karamsar durumda olduğu, fiyatların uzun bir süre daha düşüş trendinde olacağı beklentisi olduğu durumlarda kullanılır. Bir finansal ürünün ayı piyasasına girdiğini söylemek için, öncelikle ana trendin aşağı yönlü (düşüş trendi) olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Mutlaka izlemeniz gereken Amazon Prime filmleri

Sonraki Yazı

Melisa çayının faydaları nelerdir? Melisa çayı nasıl demlenir?

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Kanuni Sultan Süleyman kimdir?

Tarihe geçen bir padişah… I. Süleyman yani Cihan Hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman’dan bahsediyoruz. Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatı, katıldığı…