Kendi isteğiyle işten ayrılan tazminat alabilir mi? (2021)

Kendi isteğiyle işten ayrılan tazminat alabilir mi, 2021 yılında durumlar nasıl oluyor? İşten çıkma, istifa durumlarında tazminat hakkı durumları nasıl olmaktadır? Bu yazımızda sizlere tazminat hakkında merak ettiğiniz bu mühim soruya cevap vereceğiz.

Çalışanlar arasında bazı dedikodulara göre belirli yılı doldurduktan sonra isterseniz durduk yere istifa bile etseniz tazminat alabileceği söylenir, bunu sıklıkça duymuşuzdur. Peki gerçekten böyle bir durum var mı? Gelin cevabına birlikte bakalım!

Kendi isteğiyle işten ayrılan tazminat alabilir mi? (2021)

Haklı bir sebebi olmadan iş yerinden kendi isteğiyle ayrılan yani istifa eden işçi kıdem tazminatı alamayacaktır. Bu işçi, kıdem tazminatı alamayacağı gibi istifa etmeden önce yazılı olarak işverenine bildirim yapmamışsa bir de ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilir.  Fakat işçi, haklı bir sebep göstererek işyerinden ayrılırsa işi kendi bırakmış olsa dahi kıdem tazminatına hak kazanacaktır. 

İşyerindeki ağır çalışma şartlarından yani işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı bozulursa (iş kazası, meslek hastalığı vs.) ve işçi iş akdini bu gerekçe ile  tek taraflı olarak feshederse kıdem tazminatına hak kazanır. İşçi işyerinden istifaya zorlanıyor, tazminatsız çıkarılmak isteniyorsa işçinin bu durumu belgelemesi kaydı ile, bu gerekçe ile iş akdini sone erdirilmesi işçi bakımından bir haklı fesih olmakta ve işçi kıdem tazminatına hak kazabilmektedir.


kendi isteğiyle işten ayrılan ihbar tazminat alabilir mi, kendi isteğiyle işten ayrılan tazminat alır mı, kendi isteğiyle işten ayrilan tazminat alabilir mi, kendi isteğiyle işten ayrilan tazminat alabilir mi 2021, kendi isteğiyle işten ayrılan tazminat alabilir mi,
kendi isteğiyle işten ayrılan tazminat alır mı, kendi isteğiyle işten ayrilan tazminat alabilir mi 2021

Soru: Normalde emekli olup özel sektörde hala çalışmaya devam eden biri işten ayrılınca tazminatını alabilir mi?

Cevap: Eğer tazminatı alıp emekli olmuşsa kendi isteğiyle ayrılırsa tazminat alamaz. Tazminatını almadan devam ediyorsa kendi isteği ile ayrılıp tazminatını alabilir.

Kıdem Tazminatı, İşçi için yeni iş arama ve çalışamayacağı süre dikkate alındığında son derece önem arz etmekte olup, kıdem tazminatı işçinin iş akdinin feshedildiği, işsiz kaldığı sürede, geçimini sağlayacağı en önemli gelirlerden biri durumundadır. Bu nedenle bu hakkın ve gelirin  kaybedilmemesi, ispat zorluğu yaşanmaması için, işçinin iş akdini sona erdirirken, son derece dikkatli ve özenli davranması gerekmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Kulağa su kaçması nasıl geçer?

Sonraki Yazı

İlyas Tetik nasıl öldü?

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Balık kokusuna ne iyi gelir?

Kış ayının vazgeçilmez yiyeceği şüphesiz balıktır. Sezonun başlamasıyla fiyat tartışmaları bir yana dursun balık yemenin en kötü yanı…