Kasım Süleymani kimdir?

Güne siyasal açıdan çok önemli bir gelişmeye başladık desek yeridir. İranlı Komutan Kasım Süleymani’nin öldürüldüğü açıkladı. Peki Kasım Süleymani kimdir? Ölümü neden bu kadar gündem olmuştur ve ölümünün sonuçlarında beklenenler ne? Detaylar yazımızda…

Bugün (3 Ocak 2020) tarihi itibariyle güne sıcak bir gelişmeyle başladık. İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürüldüğü açıklandı. Sosyal medyada hemen gündem olan Kasım Süleymani, bilgisi olmayanlar için “kimdir, ölümü niye bu kadar önemli?” sorularını akıllara getirdi.

Lafı çok uzatmadan sizlere Kasım Süleymani’nin İran için önemini madde madde açıklayalım…

7. 1979 senesinde İran İslam Devrimi’nden sonra kurulan İran Devrim Muhafızları Ordusu’na katıldı. Askeri alanda iyi bir eğitim almamasına rağmen ordu içinde kısa bir süre içerisinde terfi aldı.

6. Süleymani, İran’ın Kuzey Batısı’nda ve Batı Azerbaycan Eyaleti’nde ortaya çıkan Kürt Ayrılıkçı Ayaklanması’nın bastırılmasında ilk resmi görevini aldı.

5. İlk önemli görevi ise, İran ile Irak arasındaki savaş başladıktan sonra Kirman’daki erkekleri bir araya toplayıp askeri eğitim vermesiydi diyebiliriz.

4. Şii’ler tarafınca cesur bir asker olarak tarif edilen Süleymani, 23 yaşında iken ülkesinin 41. Sarallah Tümen Komutanı olarak görevlendirildi.

3. İran ile Irak arasındaki savaş sonlandırıldıktan sonra, 1990’lı yıllarda, Kirman Eyaleti Devrim Muhafızları Komutanı görevine terfi etti.

2. 1998 senesinde Ahmed Vahidi’den sonra, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı olarak büyük bir terfi daha aldı.

1. Direkt olarak İran lideri Hamaney’e bağlı olan Süleymani, 1998 senesinden beri İran’ın dış ülkelerdeki Askeri İstihbarat operasyonlarından sorumlu olarak Kudüs Gücü’nün komutanlığı görevindeydi.

Sonuç:

pentagon’un yaptığı açıklamaya göre, bu ölümünün emrini veren kişinin trump olduğu. bundan kaynaklı orta doğu’da yaşanan sıkıntıların git gide büyümesi ve abd – iran arasındaki gerilimin daha çok artması bekleniyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

2019 yılının en ilginç moda olayları

Sonraki Yazı

En güzel Yıldız Tilbe şarkıları

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Brokoli nasıl haşlanır?

Özellikle kış aylarında bağışıklık sistemi için gerekli besinlerden biri brokoli diyebiliriz. Faydaları saymakla bitmezken brokolinin en faydalı olduğu…