Göbeklitepe’den sonra Karahantepe ortaya çıktı!

UNESCO Dünya Mirasi Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’ye benzeri dikili taşların görüldüğü Karahantepe’deki kazı çalışmalarıyla güzel haberler geldi. Karahantepe’yi gündeme taşıyan olay ne, Karahantepe nerededir ve yapılan çalışmalarla ilgili detaylara gelin bakalım.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kazı çalışmalarının yapıldığı Karahantepe ile ilgili heyacan yaratan açıklamayı yaptı. Bakan Ersoy yaptığı açıklamada Karahantepe ile ilgili “Muhtemelen de dünyada tekrar ses getiren yeni bir keşfimiz olacak diye düşünüyorum.” dedi. Tam detaya girmeden önce Karahantepe nerededir, tarihi ve önemi nedir sizlere kısaca anlatalım.


Karahantepe Nerededir ve Karahantepe’nin Kısaca Tarihi

Karahantepe, Türkiye’nin Şanlıurfa ilinde yer alan arkeolojik sittir. Şehir merkezine 46 km uzaklıkta olan Karahantepe, 1997’de keşfedildi. Neolitik dönemden kaldığı düşünülen 250 dikilitaşın bulunduğu alanda ilk kazı çalışmaları Eylül 2019’da başladı.

Adres: Kargalı, 63290 Haliliye / Şanlıurfa


Yöre halkı tarafından ‘Keçilitepe’ olarak da bilinen alanda, Karahantepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Necmi Karul başkanlığında 3 yıl önce Göbeklitepe Kültürü ve Karahantepe Kazıları projesi kapsamında yüzey araştırma çalışması başlatıldı. Bu araştırmalarda, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’deki yapılara benzeyen ve ilk belirlemelere göre neolitik döneme ait T biçiminde 250’nin üzerinde dikili taş tespit edildi. Geçen yıl ilk kez yapılan kazı çalışmalarında neolitik döneme ait insan ve hayvan heykelleri ile anakayaya oyulu çukur tabanlı yapılar bulundu.

Bakan Ersoy‘un bir televizyon kanalında Karahantepe’ye ilişkin, “Biz orada kazıyı başlattık bu yıl, yoğun ve hızlı bir şekilde kazı programı devam ediyor. Muhtemelen -kesin teyidini almadık bir yıllık çalışma daha var ama- daha eski bir kazı merkezine ulaşmış olacağız. Bu 12 bin yıllık, öteki çok daha eski çıkacak. Ama şuan bilimsel olarak teyit edilmesi lazım ve muhtemelen Göbeklitepe’den daha öncelikli bir yer haline gelecek. Karahantepe yeni ilgi odağımız olacak.” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

UFC şampiyon dövüşçüler 2020 | MMA

Sonraki Yazı

Almanya'da üniversite okumak için gerekli adımlar

İlgili Yazılar