Kapat

Kanuni Sultan Süleyman kimdir?

Anasayfa
Gündem Kanuni Sultan Süleyman kimdir?

Tarihe geçen bir padişah… I. Süleyman yani Cihan Hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman’dan bahsediyoruz. Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatı, katıldığı savaşlar ve tarihe geçen sözleri neler olduğunu sizlere yazımızda bahsetmeye çalıştık.

Kanuni Sultan Süleyman 27 Nisan 1495 Pazartesi günü Trabzon’da doğdu. Babası Yavuz Sultan Selim, annesi Hafsa Hatun’dur. Kanuni Sultan Süleyman devri, Türk hakimiyetinin doruk noktasına ulaştığı bir devir olmuştur. Babası Yavuz Sultan Selim, onu küçük yaşlardan itibaren çok titiz bir şekilde yetiştirmeye başladı. Benzeri görülmemiş bir terbiye ve tahsil gördü. İlk eğitimini annesinden ve ninesi Gülbahar Hatun’dan (Yavuz Sultan Selim’in annesi) aldı. Yedi yaşına gelince tahsil için İstanbul’a, dedesi Sultan İkinci Bayezid’in yanına gönderildi. Şehzade Süleyman, burada Karakızoğlu Hayreddin Hızır Efendi’den tarih, fen, edebiyat ve din dersleri alırken, savaş teknikleri konusunda da öğrenim görüyordu.

15 yaşına kadar babası Yavuz Sultan Selim’in yanında kalan Şehzade Süleyman, kanunlar gereği sancak istemesi üzerine, önce Şarki Karahisar’a oradan da Bolu, kısa bir süre sonra da Kefe sancakbeyliğine tayin edildi (1509). Yavuz Sultan Selim’in 1512 de tahta geçmesi üzerine İstanbul’a çağırılan Şehzade Süleyman, babasının kardeşleriyle mücadeleleri sırasında İstanbul’da kalarak babasına vekalet etti. Bu sırada Saruhan sancakbeyliğinde de bulundu. Babası Yavuz Sultan Selim’in ölümü üzerine, 30 Eylül 1520’de 25 yaşındayken Osmanlı tahtına geçti.

Kendisinden başka erkek kardeşi olmadığı için tahta geçişi kolay ve çatışmasız oldu. Çok ciddi ve kendinden emin bir padişah olan Kanuni Sultan Süleyman, azim ve irade sahibiydi. Yapacağı işlerde hiç acele etmez, gayet geniş düşünür ve verdiği emirden asla geri dönmezdi. İş başına getireceği adamlara, kabiliyet derecelerine göre görev verirdi. Zigetvar kuşatmasını idare ederken, 7 Eylül 1566 yılında 71 yaşında vefat etti.

Kanuni Sultan Süleyman’ın katıldığı savaşlar

 1. Rodos’un Alınması (1522)
 2. Mohaç Meydan Savaşı (1526)
 3. I. Viyana Kuşatması (1529)
 4. Alman Seferi
 5. Preveze Deniz Savaşı (1538)
 6. Malta Adası’nın Kuşatılması (1565)
 7. Hint Seferi
 8. Macaristan Seferi (Zigetvar Kuşatması)

Kanuni Sultan Süleyman’ın tarihe geçen sözleri

 • Mevkiler önce Allah’a sonra Devlet-i Aliyye’ye karşı sorumluluktur.
 • Adalete hükmedersen her günün ibadet sayılır.
 • Kılıcın yapamadığını adalet yapar.
 • Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi. Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi.
 • Eğer ben padişahım diye benim lehimde bir karar verseydin, seni bu kılıcımla öldürürdüm.
 • Kılıcımızın gölgesi durdukça düşmanlar elbette ki bizden korkacaklardır.
 • Saltanat dedikleri bir cihan kavgasıdır. Olmaya baht ü saadet dünyada vahdet gibi.
0 0 0 1 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir