Kanal İstanbul Projesi nedir? 2011 yılından bu yana gündemde olan bir projedir. İlk defa 2011 yılında dönemin Başbakan’ı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dile getirildi. Kanal İstanbul, İstanbul şehrinin Avrupa Yakası’nda hayata geçirilecek. Karadeniz ile Marmara Denizi arasında yapay bir suyolu açılacak. Kanalın uzunluğu 40–45 km; genişliği yüzeyde 145–150 m, tabanda ise yaklaşık 125 m olacak. Suyun derinliği 25 m olacak. Bu kanalla İstanbul’da iki yeni yarımada, yeni bir de ada oluşacaktır.

Peki Kanal İstanbul Projesi gerekli mi değil mi? Gelin 7 madde de birlikte inceleyelim.

7. Boğazda trafik rahatlayacak. Böylece boğaz daha güvenli olacak.

Marine Traffic’te İstanbul Boğazı’ndaki trafik durumu

İstanbul Boğazı’ndaki trafik, Mısır’ın Süveyş Kanalı’ndan tam 3 kat daha fazla. Dünyadaki herhangi bir geminin hareketlerini izlemenizi sağlayan bir gemi takip ve deniz istihbarat sağlayıcısı olan Marine Traffic’te İstanbul Boğazı’ndaki trafik bu şekilde görüntülendi.

Kanal İstanbul ile İstanbul Boğazı tanker trafiğine tümüyle kapanacak.

Bakan Turhan’ın ifadeleri eskiden yaşanan kazaları bize hatırlattı.
Bakan Turhan: “94 bin 600 ton ham petrol taşıyan ve 27 gün boyunca söndürülemeyen Independenta tanker gemisi faciası hala akıllarımızda. Nassia ve Shipbroker tankerlerinin çarpışması nedeniyle boğazların petrolle kaplanması hala akıllarımızda. Sadece 4 yıl önce Ethem Pertev Yalısı’na çarpılması ve tarihimize verilen büyük hasar hala akıllarımızda…

Independenta kazası

Bonus:

Montrö antlaşmasına göre gemilerin kanaldan geçmesi zorlanamaz. Lakin uzun süre geçiş için bekleyen gemiler, daha çabuk ilerlemek için kanal yolunu talep edecektir. Bu durumda da ücret ödemesi gerekecektir. Yani daha hızlı geçiş için ücret ödeyecektir. Böylelikle Kanal İstanbul, yıl bazında ülkemize çok büyük bir gelir getirecektir.

6. İl güvenliği arttırılmış olacak.

İstanbul, Avrupa ve Asya‘yı birbirine bağlayan çok önemli bir konumda yer almaktadır. Trakya’yı geçtikten sonra direk İstanbul’a erişim mümkün. Kanal İstanbul ile oluşacak yeni ada ve su yolu, İstanbul’a Avrupa yönünden gelebilecek tehditlere karşı önemli rol üstlenecek.

Kanal İstanbul Güzergahı

5. İstanbul’a nefes aldıracak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bugün tekrar bir açıklama yaptı.
Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı Toplantısı’nda konuşan Kurum; “Kanal İstanbul’un iki yakasında kuracağımız şehrin nüfusu 500 bini aşmayacak. Kanal İstanbul projesiyle İstanbul’a trafik, sosyal donatı ve yeşil alanlarıyla nefes aldıracak örnek akıllı şehir yapacağız.

4. Montrö Antlaşması’na uyuyor.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 2019’un son Kabine Toplantısı sonrasında Kanal İstanbul projesi hakkında açıklamalarda bulundu..
Montrö Boğazlar Anlaşmasına da değinen Kalın, “Montrö’yü tartışmaya açmayız. Bunun tabi belli şartları var. Kanal İstanbul bu anlaşma kapsamında yapılacak bir projedir. Montrö’yü ortadan kaldıracak bir proje değildir. Montrö Boğazlar Anlaşması, Türkiye’ye boğazlar konusunda tam yetki veren bir anlaşmadır.” açıklamasında bulundu..

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın

3. Yeni alanlar kazandıracak. Hava alanı, ortak yeşil alanlar…

Kanal İstanbul’un çevresinde kurulacak yeni yerleşim alanı, 453 milyon metrekareyi kapsayacak.

“Yeni Şehir” olarak adlandırılan bu bölgede Kanal İstanbul’un oluşturduğu 30 milyon metrekare dışındaki alanlar şu şekilde paylaştırılacak:

  • 78 milyon metrekare üzerine bir havaalanı
  • 33 milyon metrekare üzerine Ispartakule ve Bahçeşehir
  • 108 milyon metrekare üzerine yollar
  • 167 milyon metrekare üzerine imar parselleri
  • 37 milyon metrekare üzerine ortak yeşil alanlar
Kanal İstanbul Projesi

2. Arsa rantı söz konusu değil!

Bakan Kurum; Kanal İstanbul güzergahındaki arsaların araplara ait olduğu iddialarına cevap verdi.
Kanal İstanbul güzergahı üzerinde veya bundan önce yaptığımız her projede hiçbir şekilde arsa rantına müsaade etmedik. Ne devlet olarak biz gittik arsa topladık ne de birilerinin arsa toplamasına müsaade ettik. Dolayısıyla bu projede de böyle bir durum söz konusu değildir. Kanal İstanbul güzergahı üzerinde arsa rantına müsaade etmedik. Bir vatandaşın, bireyin, şirketin arsa toplaması söz konusu değildir. Arsa sahipleri plan çerçevesinde haklarını alacaktır, plan belediye meclisinden geçecektir ve o plan çerçevesinde uygulamalar yürütülecektir. Dolayısıyla vatandaşımızın istemediği, vatandaşımıza rağmen hiçbir projeyi bugüne kadar yapmadık, yapmayacağız.”

1. Daha önce de karşı geldiler!

MHP Genel Başkanı Bahçeli’de Kanal İstanbul hakkında konuştu. Bahçeli, “Bu projeden hiçbir haklı ve meşru bahanesi olmadan rahatsızlık duyanlar şuursuz ve gayri millidir.” dedi. 

Hızlı tren, üçüncü köprü, üçüncü havalimanı, Marmaray, Avrasya Tüneli, Osman Gazi Köprüsü’nün proje ve yapım aşamalarında da tepki gösteren CHP ve yedekleri Kanal İstanbul Projesi’ni aşağılamak ve aşındırmak için adeta iftira yarışına girmişlerdir. Söz konusu projeye ucube, cinayet ve ihanet projesi diyen CHP yönetiminin hal-i pürmelali içler acısı, yürek yaralayıcıdır.” açıklamalarında bulundu.

Devlet Bahçeli ve konuşması