Trabzon’da geleneksel olmuş Kalandar kutlamaları yapıldı. Peki bu Kalandar nedir? Kalandar Gecesi hangi etkinlikler yapılır?

Kalandar nedir? – Kalandar, Rumi Takvime göre ilk aydır. Kalandar’ın ilk günü şu an kullandığımız Miladi Takvime göre 14 Ocak’a tekabül etmektedir. Anlayacağımız üzere Kalandar 1 Ocak’ta kutladığımız yılbaşının Rumi Takvim versiyonudur.

Trabzon’dan gelen 2020 Kalandar Gecesi kutlamalarından bir video…

Kalandar’ın kutlayan günümüzde ilk ve tek Türk toplumu Trabzon halkıdır. Eskiden gelen ve günümüze geldikçe kutlaması azalsa da hala utunulmayan Kalandar Gecesi, Trabzon‘un bazı köy kesimlerinde güzelce kutlanmaya devam ediyor.

Kalandar Gecesi hangi etkinlikler yapılır?

1. Komşuların kapısına çanta atılır ve komşuların bu çantaya hediye koyması beklenir.

2. Çanta ile hediye talep edilirken veya komşuların Kalandar’ını sözlü olarak kutlarken komşunun sizi tanımaması için ilginç kıyafetler giyilir.

3. Kalandar’ın sabahı, güneş doğmamışken evdeki ahaliden biri kalkıp evin her bölümüne su serper, mısır haşlar; evdeki tüm çocuklara yedirir.

4. Kalandar Gecesi tüm çocuklar komşularını teker teker gezerek ‘Kalandar Gecesi, Devlet Bacası, Torbayı Dolduran, Cennet Hocası’ diye seslenir ve evlerden genellikle satıp paraya dönüştürebilecekleri tahıl ürünlerini toplar, daha sonra pazarda satardı. Ancak günümüzde azalan bu kutlamalarda böyle bir durum yok.

5. Kalandar’ın ilk günü eve ilk giren kişinin uğur getireceğine inanılır. Bu yüzden zengin birinin gelmesi temenni edilirdi.

6. Dışarıda köy halkının toplandığı bir alanda ateş yakılır, horon tepilir ve şarkılar söylenir. Birlik beraberlik gösterisi yapılır, eski zamanlarda küs olanların barıştığı bir gündür.

7. Maniler söylenir…

“Kalandar gecesi devlet bacası,
Tasımı dolduran cennet hocası.,
Doldurtmayan cehennem hocası,
Üstte erkeği altta dişi.”

Kalandar Manilerinden…

İmera grubunun yapmış olduğu Kalandar şarkısını dinleyerek geceye dair daha çok bilgilenebilirsiniz. :)