Kapat

İstanbul Sözleşmesi yaşatır mı?

Anasayfa
Gündem İstanbul Sözleşmesi yaşatır mı?

İstanbul Sözleşmesi denildiği gibi yaşatır mı? Yararlarını herkes kendince yorumluyor ama İstanbul Sözleşmesi’nin arka planında duran ama hayata geçtiğinde bize yaşatılacak zararlar neler? Sizlere özetle anlatmaya çalıştık.

Ülkemizde son zamanlarda sıkça konuşulan İstanbul Sözleşmesi’nin yararları ballandıra ballandıra anlatılırken zararları neler olduğunu biliyor muydunuz? Cidden bu sözleşme yaşatır mı, yaşatmaz mı yazımızdan sonra karar verin.

İstanbul Sözleşmesi: 7 soru 7 cevap!

1. İstanbul Sözleşmesi nedir?

İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadele amacıyla 11 Mayıs 2011’de İstanbul’da imzaya açılan bir Avrupa Konseyi sözleşmesi. Mart 2019 itibarıyla toplam 46 devlet ve Avrupa Birliği tarafından imzalandı. Türkiye ise 12 Mart 2012’de sözleşmeyi onaylayan ilk ülke oldu.

2. Hangi ülkeler imzaladı, ne zaman yürürlüğe girdi?

Türkiye’nin ardından 2013-2015 yılları arasında 18 ülke (Andorra, Arnavutluk, Avusturya, Bosna-Hersek, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Karadağ, Malta, Monako, Polonya, Portekiz, Sırbistan, Slovenya) daha sözleşmeyi tanıdı. Özellikle Türkiye’de birçok tartışamnın kapısını aralatan İstanbul Sözleşme 1 Ağustos 2014’te yürürlüğe girdi.

3. İstanbul Sözleşmesi’ni kim imzaladı?

İstanbul Sözleşmesini kimin imzaladığı da merak edilen bir konu. İstanbul’da yapıldığından dolayı “İstanbul Sözleşmesi” adıyla tanımlanan sözleşme, 60’ıncı Parti hükümeti tarafından imzaya açılmıştı. Sözleşmeyi her ülke adına Dışişleri Bakanları attığı için Türkiye adına da eski Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu imzaladı.

İmzaya açılmasından sonra onay için TBMM Genel Kurulu’na sunulan İstanbul Sözleşmesi, 14 Mart 2012 tarihinde AKP, CHP, MHP ve BDP’nin oybirliğiyle 246 kabul ve sıfır ret oyuyla Meclis’te onaylandı.

4. İstanbul Sözleşmesi’nin tek iyi yanı!

İstanbul Sözleşmesi doğrultusunda çıkarılan 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’a göre devlet, şiddetten şikâyetçi olan kadına, dilerse çocuklarıyla birlikte barınma imkânı veriyor. Süreç sona erene değin maddi yardım sağlıyor. İş ve hatta kimlik değişikliği yapmak isterse yardımcı oluyor. Şiddet uygulayan hakkında en az bir ay süreyle uzaklaştırma kararı alınıyor. Ancak bunun için bu sözleşme şart değil, bir kanun ile zaten bu sabit kalabilir.

5. İstanbul Sözleşmesi’nin zararları neler?

Son zamanlarda ülkemizde seslerini açıkça duyuran LGBT’nin sırtını dayağı sözleşme diyebiliriz İstanbul Sözleşmesi için. İstanbul Sözleşmesinin iptal edilme isteklerinden biri de eşcinsel evliliklerin meşrulaştırılmaya çalışılması. Sözleşmenin, aile yapımıza “dinamit” niteliğinde olduğunu belirten uzmanlar, “Femi-faşist zihniyetle” hazırlanan ve eşcinsel evliliklere yasallık getirmeyi hedefleyen sözleşmenin iptal edilmesi istiyor. Sözleşmede yer verilen “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” kavramı bugün Türkiye’de LGBT lobilerinin nasıl rahatça çalıştığını gözler önüne seriyor.

6. İstanbul Sözleşmesi cidden yaşatır mı?

Kanunlar çıkararak ağır cezalar verebilirsiniz, bunun için Avrupa Konseyi’nin dayattığı bir sözleşmeye ihtiyacınız yok. Olay maalesef eğitimden, bilinçlenmekten geçiyor. İnsanı değiştirmek ancak böyle olur. 2014 yılından beri yürürlükte olan bu sözleşme sizde bu günlere kadar çok kadını yaşattı mı? Cevabı maalesef sizde biliyorsunuz.

7. Sözleşme iptal edilebilir mi?

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, kamuoyunda tartışmalara neden olan İstanbul Sözleşmesi ile ilgili ‘iptal’ sinyali vererek “Sözleşmeden çekilme ile ilgili hazırlık yapılıyor. İstanbul Sözleşmesi, imzalanması yanlıştı. O zaman hangi usul ile yürürlüğe girdiyse aynı şekilde kaldırılacak” dedi.

Kaynak: Yeni Şafak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir