İlk Tarihi Roman: Cezmi (Namık Kemal)

İlk tarihi roman özelliği taşıyan kitabın kim olduğunu biliyor muydunuz? Türk edebiyat tarihinde önemli bir yeri olan Namık Kemal’in Cezmi adını verdiği eser ilk tarihi roman olarak edebiyat tarihine geçmiştir.

Namık Kemal’in yazdığı Cezmi ismini verdiği roman, ilk tarihi roman olma özelliğini taşıyor. Peki kitabın özeti nasıl, bize anlatmak istiyor? Hadi gelin bakalım…

Namık Kemal – Cezmi Romanı Özeti

ilk tarihi roman, türk edebiyatı, türk edebiyat tarihi, namık kemal, cezmi, cezmi romanı, namık kemalin cezmi romanı, cezmi romanı özeti, cezmi romanı hikayesi, ilk tarihi roman nedir, ilk tarihi roman ve yazarı, ilk tarihi roman hangi dönemde yazılmıştır, ilk tarihi romanın yazarı, namık kemal cezmi,
Namık Kemal – Cezmi

Yedinci yüzyılda yaşamış şair ve atlı spor ustası Cezmi, İranlılarla yapılan bir savaşa katılır. Orada bir zaman sonra Kırım şehzadesi Adil Giray’la tanışıp arkadaş olur. Adil Giray bir baskında yakalanır. Şahın karısı Şehriyar, Adil Giray’a âşık olur. Adil Giray ise şahın kız kardeşi Perihan’a âşık olmuştur.

Şehriyar ve Perihan aynı kişiye aşık olduklarını anlayınca artık aralarında bir kıskançlık yarışı başlar. Ayrıca Adil Giray’ın da Perihan’ı sevdiğini anlayan Şehriyar, her ikisini de öldürmek için planlar yapar.

Adil Giray esir düştükten sonra Cezmi bu haberi alır ve Adil’in yardımına koşar. Cezmi, bir şekilde Adil’in bulunduğu odaya girmeyi başarır. Bundan sonra kaçış ve İran’daki yönetimi yıkıp yerine kendilerini getirmek için planlar yapmaya başlarlar. Cezmi bu planları uygulamak için bir İran askeri olan Abbas’ı kullanır. Ancak Şehriyar’ın yaptığı bütün planlar suya düşer ve bu planın sonuçları kendisinin ölümüne sebep olur.

Şehriyar’ın askerleri Perihan ve Adil Giray’ı da öldürürler fakat aşklarını yok edemezler. Her ikisi de Cezmi tarafından aynı mezara defnedilir. Cezmi kılık değiştirerek vatanına geri döner.

Özet Kaynağı: Turkedebiyati.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Elektrik kesintileri neden oluyor?

Sonraki Yazı

Regaip Kandili namazı nasıl kılınır 12 Rekat?

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Kız Kulesi’nin hikayesi

Kız Kulesi ile alakalı en çok merak edilen soru şüphesiz “Kız Kulesi’nin adı neden Kız Kulesi’dir?” diyebiliriz. Peki…