Cemre ilk ne zaman ve nereye düşer?

Cemre nedir? İlk cemre ne zaman düşer? Cemre ilk nereye düşer? Cemrelerin düşmesi hakkında merak ettiğiniz tüm her şeyi sizler için bu yazıda topladık.

Türk ve İslam folklorunda bahar, ancak üç Cemre oluştuktan sonra gelir. Cemre, kışın sonunda cennetten sıcak toprağa gelen üç ateş topudur. Her cemre bir hafta arayla olur ve doğanın bir yönünü ısıtır.

Cemre Düşmesi

Cemre ne zaman düşer?

  1. İlk Cemre’nin 19-20 Şubat’ta gerçekleşeceği söyleniyor. İlk cemre havayı ısıtır.
  2. İkinci Cemre 26-27 Şubat. İkinci cemre suyun ısınmasıdır.
  3. Üçüncü Cemre 5-6 Mart. Son cemre yeri ısıtır.

Meteorolojik terimlerle cemre, Şubat ayında sıcaklığın artması olarak tanımlanıyor. Cemrelerin düşmesi fırtınalara neden olur ve bu dönemde ülkenin birçok yerinde kar yağar. Üçüncü cemreyi takiben baharın geldiği kabul edilir.

1. İlk Cemre: Havanın Isınması

Kışın toprak önemli ölçüde soğudu. Toprak, ısınması en yavaş olanıdır ve günler çok sıcak olsa bile, toprak yine de daha düşük sıcaklığını koruyabilir. Bu nedenle bahçıvanlar, toprak ısınana kadar yumuşak bitkileri ekmezler. Güneş kuzeye dönerken gökyüzünde daha yükseğe tırmanırken, bunu bir veya iki hafta boyunca ılık ve kuru hava izler.

2. İkinci Cemre: Suyun Isınması

Ağaçlarda yaprak olmadığı için çok az buharlaşma olur ve bu da güneş enerjisinin çoğunu alır. Az buharlaşmayla atmosfer kuru ve sıcak kalır. Günler sıcak ama geceler soğuk kalıyor çünkü dünya hala soğuk. Maksimum 20 derece ve ardından minimum minimum olmak üzere geniş bir günlük sıcaklık aralığı vardır. Güneş o kadar ısınır ki birkaç gün içinde çalılar ve ağaçlar yapraklanmaya başlar. Bu, ağaçlardan taze yeşil tomurcukların fışkırdığı, yılın büyülü zamanı.

3. Üçüncü Cemre – Dünyanın Isınması

Güneşin güç kazanması nihayet nemi kurutmaya başlar ve seviyeler düşmeye başlar. Bu, genel ısıyı artırır ve günlerin uzamasıyla birlikte dünyanın sonunda ısınması anlamına gelir. Bu üçüncü ve son Cemre, yani bahar nihayet geldi.

İlk cemre ne zaman nereye düşer?

İlk cemre vakitler 20 Şubat’ı gösterdiğinde havaya ve yedişer gün arayla da toprak ile suya düşer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Amerika'da Araba Fiyatları Neden Ucuz?

Sonraki Yazı

Almanya'da Ev Kiraları Kaç Para? | 2021

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Ethereum yükselecek mi?

Ethereum yükselecek mi diye soranlar için bir kaç araştırma yaptık. Ethereum’un 2021 yılı için tahminleri oladukça iyi gözüküyor.…
Daha Fazla Oku

Wayfair skandalı! Wayfair nedir?

Dünya’da ve Türkiye’de Wayfair skandalı yaşanıyor. Çocuk ve kadın taciri yapıldığı söylenen iğrenç olay sosyal medyayı sardı, tepkiler…