Hissenin gerçek değeri nasıl hesaplanır?

Yatırımcılar bir şirketin içsel hisse senedi değerini bilmek ister, çünkü şirketi satın almak isteyebilirler veya rekabetlerinde zayıf yönler arayabilirler. Peki hissenin olması gereken fiyatı nasıl hesaplanır? 

Tüm işletmelerin yönetimi, hissedarlarını mutlu etmek ve herhangi bir devralma girişiminden kaçınmak için şirketlerinin hisse fiyatını maksimize etmek isteyebilir. Sizlere hisse gerçek değerini hesaplamanın nasıl yapıldığını açıklamaya çalıştık.

Hissenin olması gereken fiyatı nasıl hesaplanır?

Hissenin gerçek değerini bulabilirsiniz.

Bir hisse senedinin gerçek değerini tahmin etmek için kullanılan en popüler yöntem, fiyat / kazanç oranıdır. İşlem basittir ve veriler kolayca elde edilebilir. P / E oranı, hisse senedinin fiyatının, 12 aylık takip eden kazancının toplamına bölünmesiyle hesaplanır. Hızla büyüyen şirketler, daha yavaş büyüme oranlarına sahip olgun işletmelere kıyasla daha yüksek P / E oranlarına sahip olacaktır.

Not: Bu hesaplamayı yaparken her zaman sulandırılmış hisse sayısını kullanın.

Bir hisse senedinin mevcut gerçek değerini hesaplamak için, şirketin ortalama geçmiş F / K oranını bulun ve hisse başına öngörülen kazanç ile çarpın.

İçsel Değer = F / K Oranı X Hisse Başına Kazanç

Bu yazı ilginizi çekebilir: Hisseye para girdiği nasıl anlaşılır?

Benjamin Graham yöntemi ile hisse değeri hesaplayabilirsiniz!

Benjamin Graham, bir hisse senedinin gerçek değerini bir dizi temel ilkeye dayanarak hesaplayan bir model geliştiren efsanevi bir yatırımcıdır. Formülü, hisse başına kazancı, hisse başına defter değerini kullanır ve yeniden P / E oranının 15 olduğunu varsayar. Graham, hiçbir şirketin defter değerinin 1,5 katından fazla satmaması gerektiğine inanıyordu.

Formülü şu şekildedir:

İçsel Değer = (15 X 1.5 (Hisse başına kazanç) X (Hisse başına defter değeri)’nin karekökü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Hisseye para girdiği nasıl anlaşılır?

Sonraki Yazı

Antikor testi nasıl yapılır?

İlgili Yazılar