Hayvanlar üzerinde deney yapan markalar (2021)

Sosyal medyada gezen bir tavşan videosu sosyal medyayı sallamıştı. Hal böyle iken insanlar hayvan deneyi yapan şirketleri merak ediyor. Sizlere hayvanlar üzerinde deney yapan markalar 2021 güncel hali ile yazmaya çalıştık.

Aşağıdaki liste, zulmü olmayan firmalardan oluşmaktadır. Ana kaynağı PETA’dır ve biz onu kendi araştırmamızla tamamladık. Bu markalar, belirli bir kapasitede hayvanlar üzerinde test yapmak ya da hayvan testlerine fon sağlamak; en yaygın örnek, kanunun gerektirdiği yerlerde hayvanlar üzerinde test yapmaktır. Ayrıca, burada listelenen markalardan bazılarının kendilerini yanıltıcı bir şekilde, düzenlenmemiş bir terim olan “zulümden arınmış” olarak etiketlediklerini de unutmayın.

Hayvanlar üzerinde deney ‘yapmayan’ markalara bakmak için şu yazıya bakabilirsiniz: Hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalar (2021)

Hayvanlar üzerinde deney yapan markalar (2021)

hayvan deneyi yapan markalar, hayvan deneyi yapan markalar 2021, hayvan deneyi kullanan markalar, hayvanlar üzerinde deney yapan markalar, hayvanlar üzerinde deney yapan markalar 2021, hayvanlar üzerinde deney yapan markalar listesi,
hayvan deneyi yapan markalar, hayvan deneyi yapan markalar 2021, hayvan deneyi kullanan markalar, hayvanlar üzerinde deney yapan markalar listesi,

Bu markaların çoğu birkaç dev şirkete aittir: L’Oreal, Estee Lauder, Procter & Gamble, Clorox, Johnson & Johnson, SC Johnson, Colgate-Palmolive, Reckitt Benckiser, Church & Dwight, Unilever ve Henkel.

Bu şirketler, çoğu perakendeci mağazasında ve eczanede yaygın olarak bulduğumuz markaların çoğuna sahipler ve etik olmayan politikalarını değiştirmek için gerçek bir çaba göstermiyorlar.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Dove, Avon, Neutrogena, Wet n Wild, Golden Rose ve Elidor hayvanlar üzerinde deney yapıyor mu?

Bununla birlikte, politikalarını kademeli olarak değiştirmeyi kabul eden Colgate-Palmolive olmak üzere iki istisna vardır. PETA şu anda Colgate-Palmolive’i “test için kullanılan hayvan sayısını azaltmak için düzenleyici değişikliklere doğru çalışıyor” olarak listeliyor. Bu, şirketin yakın gelecekte zulümsüz olduğu veya olacağı anlamına gelmez! Doğru yönde atılmış küçük bir adım ve şirket bu noktada hala hayvanlar üzerinde testler YAPMAKTADIR.

İkinci istisna, birkaç seçkin markadan oluşur. Çoğu durumda, hayvanlar üzerinde test yapan şirketlerin sahip olduğu markalar zulüm içermemekle birlikte, L’Oreal, etik duruşlarını koruyan ve mülkiyeti altında zulümden arınmış markalara sahip birkaç şirketten biridir. Aynısı Too Faced ve Becca (şu anda Estee Lauder’e ait ancak yine de zulüm içermeyen) ve Tom’s of Maine (Colgate-Palmolive) için de geçerli. Ancak bu listede adı geçen tüm markalar hayvanlar üzerinde test yapıyor.

Lütfen bu listenin kapsamlı olmadığını unutmayın. Bu liste yalnızca, bir noktada hayvanlar üzerinde test yaptıklarını veya Çin’de satış yaptıklarını iddia eden şirketleri içerir; Hayvan testleri politikaları konusunda sessiz kalan birçok başka şirket var.

Kaynak: Cruelty-Free Kitty, PETA

1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Dove, Avon, Neutrogena, Wet n Wild, Golden Rose ve Elidor hayvanlar üzerinde deney yapıyor mu?

Sonraki Yazı

Sınavlara Hazır Mıyız?

İlgili Yazılar