Türkiye, 18 Şubat akşamı şok bir haberle sarsıldı. Gezi Parkı Darbesi’ndeki içerideki ve firari tüm sanıklar beraat etti. Peki Gezi Parkı’nda neler yaşandı, bir hatırlayalım…

Yıllardır süren içeride ve firari konumda olan bir çok Gezi Parkı Darbesi sanıkları, adaletin tamamen bittiğini gördüğümüz mahkemelerce beraat ettirildi. Ülkemizi, devletimizi ve halkın iradesi ile seçilmiş hükümeti devirmek için uygulanan Gezi Parkı eylemleri diğer adıyla Gezi Parkı Darbesi, artık resmen olmamış gibi davranılacak diyebiliriz. Adaleti olmayan mahkemeler yüzünden yeni bir darbe girişimine zemin hazırlayacak bir karar ortaya çıkmış, ne yazık ki artık bu tür eylemlerin cezası olmadığı imajı verildi.

Yabancı TV’lerin merakla yerinde takip edip desteklediği Gezi Parkı Darbesi, ülkemize ne gibi zararlar verdi, Gezi Parkı’nda neler yaşandı?

1. Masum bir imaj verildi!

CHP’li belediyelerin yaptığı ağaç katliamını görmeyen insancıklar topluluğu Taksim / Gezi Parkı’ndaki çalışmaları ağacı bahane ederek toplandı. Tabi bu önceden hazırlanmış bir senaryoydu. Gezi Parkı olmasa başka bir çalışma bulunup orada yapılacaktı. Masum görünmek isteyen grup oturup kitap okuyoruz havası göstermeye çalıştı ve maalesef ilk aşamada insanların ilgisini çekerek başarılı oldu.

2. Polisler tahrik edildi!

Plan dediğimiz gibi o kadar güzel işlenmiş ki… 2. aşamada hedef polislerdi. Polislerin çevreyi kontrol altına alacağı bilindiği için hedef polisleri kötü göstermekti. Kalabalık gruptan birkaç azınlık polisi tahrik edip, saldırınca polisler durumu kontrol altına almak için grubu etkisiz hale getirmeye çalıştı.

3. Twitter’da dönen yalanlar ve halkı hükumete karşı kışkırtmalar…

Gezi Parkı istenilen seviyeye gelince 3. aşamaya başarılı şekilde geçildi. Hedef sosyal medyaydı. Geçmişe nazaran artık herkesin sosyal medya kullanması, halkı kışkırtmak ve sesi duyurmak için güzel bir araçtı. Twitter’da dönen yalan dolan tweetler (Şu kişi öldü, polis dövdü) ortamı iyice gerdi ve herkesi etkisi altına almaya çalıştı.

4. Kırmızı Elbiseli Kadın

Kırmızı Elbiseli Kadın bir anda gündeme oturup kahraman olmuştu. Ancak bu olay bile planın parçasıydı. Gezi Darbesi sanıklarından Mehmet Ali Alabora’nın Gezi Parkı eylemlerinden önce hazırladığı tiyatroda eylem odağını konu alması ve kırmızı elbiseli kadına önem vermesi olayı dahada açıyordu. Çekilen fotoğrafın zamanlaması da oldukça güzel ayarlanmıştı ki kadın güçsüz, hiçbir şey yapmamış, polis durduk yere tazikli su dökmüş gibi lanse edildi.

5. Algı yönetimi projesi: Duran Adam

Aslında durmuyorlardı. Proje her adımıyla başarılı olunca ve insanlar kandırılınca biz bir şey yapmıyoruz, hükümet ve polis yapıyor imajı iyice millete aşılanmaya çalışıldı. Duran Adam projesi ile bir düzgünce duruyoruz demeye getirildi ancak durum hiç öyle değildi.

6. Terörist Abdullah Öcalan ve Atatürk bir arada!

Geçtiğimiz seçimde siyasi ittifak yapıp inkar edenler Gezi Darbesi’nde de bir aradaydı. Utanmadan Terörist Başı Apo’nun posteri ile Türk Bayrağı ve Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Atatürk’ün posterini bir araya getirip poz verdiler. Plan buydu, düşmanları bir noktada toplamak. Hedef aynı olunca tüm kansızlar bir araya gelirmiş…

7. Taksim’e, İstanbul’a Türkiye’ye ve ekonomiye verilen zararlar…

Örnekteki görselde de anlayacağınız üzere mesele ağaç değildi, hiçbir zamanda olmadı. Güzel planlar bu tarz eylemlerle bozuldu, halkın büyük çoğunluğu olayın farkına vardı ve oradan çekildi, kalanlar ise azınlıktı. Polis arabalarına verilen zararlar, Taksim’de yağmalanan yerler, dükkanlar… Ekonomide Türk Lirası’na verilen zararları da unutmayalım.

Peki şimdi soruyoruz size, bu bir darbe değilse nedir? Gezi Darbesi için verilen mahkeme kararını kınıyoruz!

Gezi Parkı Darbesi’ni hatırlatan görsellere bakmak için buraya tıklayın.