FED faiz artırır mı? FED faiz artırımı doları, altını nasıl etkiler?

Akıllarda önemli bir soru; FED faiz artırır mı? FED faiz artırımı olursa doları ve altını nasıl etkiler? ABD başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde pandemi ile tarihi düşük seviyelere gerileyen tahvil getirilerinin yeniden yükselişe geçmesi TL’nin de aralarında yer aldığı gelişmekte olan para birimlerini baskılamaya devam ediyor. Piyasada bu hafta TCMB’nin perşembe günü açıklayacağı faiz kararı yön belirleyici olarak izleniyor.

Dolar/TL bu yıl 6.90’a kadar gerilemiş ancak sonrasında ekonomi politikalarının sürekliliğine ilişkin endişeler ve küresel tahvil getirileri kaynaklı satış baskısıyla yönünü yukarı çevirmişti.

6.90 seviyesinden başlayan yükselişle birlikte geçen hafta dolar/TL’de görülen en yüksek seviye 7.7840 olmuştu. Kur haftayı 7.50 civarında tamamladı.

FED faiz artırır mı?

FED faiz artırır mı, FED faiz artırımı doları nasıl etkiler, FED faiz artırımı altını nasıl etkiler, FED faiz arttırmazsa dolar ne olur, fed, dolar, altın, faiz, borsa, para, Merkez Bankaları Sistemi, ABD, amerika,
FED (Merkez Bankaları Sistemi)
  • Dolar: Para Politikası Kurulu perşembe günü bir araya gelecek ve faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler ise bankanın 100 baz puanlık faiz artış kararı verebileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda.

    Karar ile birlikte TL varlıklarında volatilite artacaktır. Bu sebeple TL’yi önemli bir hafta bekliyor. Diğer yandan çarşamba günü ABD kanadında FED faiz oranı kararını açıklayacak. Bu karar ile birlikte küresel bazda hareketlilik oldukça artacaktır.
  • Altın: Çarşamba akşamı açıklanacak FED toplantı sonuçları şüphesiz önemli olacaktır. ABD 10 yıllık tahvil faizi yüzde 1.637 seviyelerinde.

    Burada yükseliş sürdükçe baskı ihtimali artabilir. FED’in vereceği mesajlar, tahvil faiz oranlarının gidişatı gibi konular da sarı metal için önemli olacaktır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Kuru patlıcan dolması nasıl yapılır?

Sonraki Yazı

Yulafta glüten var mı? Glüten diyeti nasıl yapılır? Glüten içeren besinler nelerdir?

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Şişe Çevirme Soruları

Hazırladığımız doğruluk mu cesaret mi soruları arkadaşlarınıza zor anlar yaşatacak! Şişe çevirme oyununu hemen hemen her yaştan topluluk…