Fatih Sultan Mehmet hakkında bilinmeyenler

Fatih Sultan Mehmet Han kişilik olarak şüphesiz bir padişahtan daha fazlasıydı. Belki de onu tam fazlasıyla bilmiyor olabilirsiniz ancak size anlatacaklarımızla O’nu daha iyi tanıyacaksınız. Peki gelin bakalım Fatih Sultan Mehmet hakkında bilinmeyenler nelermiş?

Fatih Sultan Mehmet Han’ın yaşadığı savaşları, fetihleri biliriz. Peki gerçekten O’nu iyi tanıyor muyuz? Okudukça daha da hayran olacağınız Fatih Sultan Mehmet Han’ın hakkında az bilinen bilgilerin neler olduğunu sizler için derledik.

1. Bilime hayran

Bilime hayran bir kişilikti. Zamanının çoğunu keyif yaparak geçirmek yerine askeri işlerle uğraşırdı. Kalan vakitlerini ise tamamen bilime ayırırdı. Bundan kaynaklıdır ki İstanbul’a birçok bilim adamını getirtmiş, bilgiler edinerek kendini geliştirmeye çalışmıştır.

2. Birçok lisan sahibi

Dediğimiz gibi çalışkan bir kişilik olması bu alanda da onu geride bırakmadı. İbranice, Latince, Farsça, Yunanca ve Arapça dillerini ana dili gibi konuşurdu. Hatta Sırpça ve Rumca bildiği de söylenir.

3. En çok değer verdiği alim: Akşemseddin

Bütün alimlere saygısı ve sevgisi vardı. Aldığı ilimleri bütün hocalarına borçlu ancak en çok görüştüğü ve sevip saygı duyduğu isim Akşemseddin’dir.

4. İtalya kültürüne meraklı!

İtalya kültürüne aşırı meraklı ve araştırmacı bir kişiliği vardı. Hatta ölmeden önceki en son seferini de İtalya topraklarınaydı.

5. Resim çizmeyi sever

Araştırmayı, ilim almayı sever ve o kadarda yetenekli bir insanın bu yeteneğine de şaşırmamak gerekir. Prof. Dr. Süheyl Ünver, 1940 yılında Topkapı Sarayı’nda araştırma yaparken bir defter bulur ve bu defterin Fatih Sultan Mehmet’e ait olduğunu anlar. Defterde leylek, baykuş gibi çizimler yer almaktadır ve çizimler oldukça başarılıdır.

6. İlk tahta çıkış yaşı: 12

Fatih Sultan Mehmet Han’ın babası 2. Murat, kendi isteğiyle 12 yaşındaki oğlunu tahta çıkarır. Fatih Sultan Mehmet, yaşı gereği bunu kaldıramayacağını anlar ve kendi isteği ile tekrar babasına bu görevi devretti. Daha sonra ise 19 yaşında tekrar tahta geçmiştir.

7. Sultanlar arasında divanı olan ilk padişah

Okumaya ve yazmayı seven Fatih Sultan Mehmet, şiir yazmaya da aşırı meraklıydı. Avni mahlası ile divanlar yazdı. Kurduğu divanla birlikte şairleri maaşa bağladı.

TRT’nin Fatih Sultan Mehmet için hazırladığı 8 bölümlük olan “Avrupa’nın Kaderini Değiştiren Adam” belgeselini izlemenizi tavsiya ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Dropshipping ile para kazanmak

Sonraki Yazı

Manisa Tarzanı kimdir?

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Şahıs şirketi nasıl kurulur?

Şahıs şirketinizi kurmak istiyorsunuz ancak şahıs şirketi nasıl kurulur bilmiyorsanız hiç dert etmeyin! Bu yazımızda sizlere şahıs şirketi…