El Salvador, Bitcoin’i yasal olarak kabul eden ilk ülke oldu!

Kripto para dünyasında güzel olaylar yaşanıyor. El Salvador ülkesi Bitcoin Yasası çıkararak Bitcoin’i yasal olarak kabul eden ilk ülke oldu! İşte detaylar…

El Salvador, Bitcoin’i yasal olarak kabul eden ilk ülke oldu! Orta Amerika ülkesinin Kongresi’ndeki milletvekilleri, yasama meclisinin 84′ünden 62′sini alarak Bitcoin Yasası lehinde bir ”çoğunluk” tarafından oy kullandı. Oylamadan kısa bir süre sonra Bitcoin fiyatı %5 artarak 34.239.17 dolara yükseldi. İşte detaylar…

Çarşamba günü erken saatlerde, Cumhurbaşkanı Nayib Bukele yasayı oylama için ülkenin Kongresine gönderdi. Yasa, “Bu yasanın amacı, Bitcoin’i serbest bırakma gücü olan, herhangi bir işlemde sınırsız ve kamu veya özel gerçek veya tüzel kişilerin gerçekleştirmesi gereken herhangi bir unvana sahip sınırsız yasal ihale olarak düzenlemektir” diyor.

el salvador, bitcoin, el salvador bitcoin, bitcoin yasası, el salvador kripto para, kripto para, Nayib Bukele, cumhurbaşkanı Nayib Bukele, el salvador cumhurbaşkanı Nayib Bukele,
El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele Bitcoin Yasası çıkardı!

Fiyatlar artık bitcoin olarak gösterilebilir, vergi katkıları dijital para birimi ile ödenebilir ve bitcoin ile yapılan takaslar sermaye kazancı vergisine tabi olmayacaktır.

Yasa ayrıca, devletin “Nüfusun Bitcoin işlemlerine erişebilmesi için gerekli eğitim ve mekanizmaları teşvik edeceğini” söylüyor. Bitcoin Yasasına göre, El Salvador’un yaklaşık %70′inin geleneksel finansal hizmetlere erişimi yok. Kripto para birimi, finansal katılımı artırmanın bir yolu olarak görülüyor. Teklifin yasalaşmadan önce El Salvador’un yasama sürecinden geçmesi gerekecek.

Bukele’nin yasayı Kongre’ye sunma hamlesi, geçen hafta El Salvador’un bitcoin teknolojisini kullanarak ülkenin modern finansal altyapısını inşa etmek için dijital cüzdan şirketi Strike ile ortaklık kurduğunu açıklamasının ardından geldi.

CoinDesk verilerine göre, Nisan ayında Bitcoin 64.829.14 $ ile rekor seviyeye ulaştı ancak o zamandan beri neredeyse yarı yarıya düştü. Son 12 ayda hala %230′un üzerinde. Bu artış, kurumsal yatırımcıların artan ilgisi ve Tesla ve Square gibi Bitcoin satın alan büyük şirketler de dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Arabalarda cam filmi yasak mı? (2021)

Sonraki Yazı

Hangi aşıyı olmalıyız? Hangi aşı daha iyi?

İlgili Yazılar