Özgeçmiş: Kendini biraz anlat

Özgeçmiş nasıl yazılır diye soranlar için hazırladığımız bu ayrıntılı yazıyı okuduktan sonra kolay ve hızlı bir şekilde özgeçmiş hazırlayabileceksiniz. Özgeçmiş nasıl hazırlanır?

Özgeçmiş Taslağı Hazırlarken Dikkatli Olun!

Özgeçmiş (CV) nasıl yazılır? Özgeçmiş yazarken dikkat edilmesi gereken konular nelerdir? Özgeçmiş hangi bölümlerden oluşur? Özgeçmiş taslağı
Özgeçmiş nasıl yazılır?

İşte rahatsız edici bir düşünce: Her iş aradığınızda, ortalama 250 adaya karşı rekabet ediyorsunuz.

Evet, doğru okudunuz. İşe alma sorumlusu olduğunuzu ve 250 iş başvurusunu gözden geçirmeniz gerektiğini hayal edin. Hepsini iyice okuyor musunuz? Hayır, elbette istemezsin.

İşverenler her bir özgeçmişi taramak için yalnızca 6 saniye harcar. Yani ilk izlenim anahtardır. Düzgün organize edilmiş bir belge gönderirseniz, işe alım görevlilerini özgeçmişinize daha fazla zaman ayırmaya ikna edersiniz.

Öte yandan, kötü biçimlendirilmiş bir özgeçmiş, sizi ilk tur incelemede göz ardı ettirecektir. Özgeçmişi doğru şekilde nasıl biçimlendireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Özgeçmiş Hangi Bölümlerden Oluşur?

 1. Özgeçmiş başlığı ve iletişim bilgileri
 2. Kişisel Profil: Geleceğe dair hedefleriniz ya da tanıtım yazısı
 3. İş deneyimi
 4. Eğitim
 5. Beceriler
 6. Ek Bölümler

Profesyonel İpucu: Üniversiteden yeni mezun olduysanız ve deneyimsiz bir öğrenci özgeçmişi yazmanız gerekiyorsa bir kaç değişikliği göz önünde bulundurun. Son 5 yıl içinde çok prestijli bir üniversiteden mezun olduysanız, eğitim bölümünüzü iş deneyiminizin üzerine koyun.

Özgeçmiş Doldururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özgeçmiş nasıl yazılır diye soruyorsan bunlara kesinlikle dikkat etmen lazım. Özgeçmiş taslağı oluştururken alttaki maddelere kesinlikle uyunuz!

Net Yani Okunaklı Yazı Tipleri Seçin

Standart özgeçmiş yazı tiplerinden birini seçin: Sans-serif yazı tiplerini tercih ediyorsanız Arial, Tahoma veya Helvetica ve her zamanki seçiminiz Serif yazı tipleri ise Times New Roman veya Bookman Old Style seçebilirsiniz.

11 – 12 punto yazı tipi boyutu ve tek aralık kullanın. Adınız ve bölüm başlıklarınız için 14 ila 16 pt yazı tipi boyutu seçin.

Özgeçmiş Düzeninizle Tutarlı Olun

Dört kenarın tümü için bir inçlik kenar boşlukları ayarlayın. Özgeçmiş başlıklarınızın tek tip olduğundan emin olun — onları daha büyük ve kalın yapın, ancak italik ve altını çizmemeye özen gösterin.

Özgeçmişinizde tek bir tarih formatına bağlı kalın: örneğin 11-2017 veya Kasım 2017.

Özgeçmişinizi Dikkat Çekmeye Yönelik Grafiklerle Doldurmayın

Az ama öz. Beyaz boşluk sizin dostunuzdur – işe alım görevlilerinin biraz nefes almaya ihtiyacı vardır!

Ayrıca, özgeçmişinizi gönderdikten sonra çoğu zaman, beyaz kağıda siyah mürekkeple basılacaktır. Çok fazla grafik onu okunaksız hale getirebilir.

İstenmediği Taktirde Özgeçmişe Fotoğraf Eklemeyin!

İş başvurusu yaptığınız firma sizden fotoğraf istemedikçe özgeçmişinize fotoğraf eklemekten sakının. Fotoğrafı illa koyacağım diyorsanız da fazla somurtmadığınız ve profesyonel görünen resimlerinizi koyun.

Kısa ve Alakalı Bir Özgeçmiş Düzenleyin

Yaşamlarıyla ilgili her ayrıntıyı özgeçmişlerine eklemesi gerektiğini düşünen doksanlarda sıkışmış adaylardan biri olmayın.

İşe alma günümüzde çok yoğun bir iş. Kimsenin hangi liseye gittiğinizi umursayacak veya geçmiş işlerin 10’dan fazla madde işaretli açıklamasını okuyacak zamanı yok.

İletişim Bilgilerini Sayfanın En Başına Ekleyin

Özgeçmiş (CV) nasıl yazılır? Özgeçmiş yazarken dikkat edilmesi gereken konular nelerdir? Özgeçmiş hangi bölümlerden oluşur? Özgeçmiş taslağı
Özgeçmiş nasıl yazılır?

İşverenlerin size geri dönmesini istiyorsunuz, bu yüzden size nasıl ulaşabileceklerini bilmelerini sağlamalısınız.

İletişim bilgileri bölümüne şu bilgileri girin:

 1. Ad soyad
 2. Profesyonel unvan
 3. E-posta adresi
 4. Telefon numarası
 5. LinkedIn profili
 6. Ev adresi

İletişim bilgileri bölümü oldukça basit görünüyor, ancak yanıltıcı olmasının bir nedeni şudur:

İşe alım görevlileri sizi çevrimiçi araştırmak için kullanacaktır. Sosyal medya profilleriniz profesyonel değilse veya LinkedIn profil bilgileriniz özgeçmişinizdekilerle eşleşmiyorsa, hemen yarış dışı kalmanız kaçınılmazdır.

Kişisel Hedefler ve Özgeçmiş Özeti

İletişim bilgilerini bir özgeçmişte listeledikten sonra, çoğu aday doğrudan iş deneyimlerine veya eğitimlerine atlar.

Ama bundan daha iyisini yapacaksın. İşveren tarafından gerçekten hatırlanacaksın.

Peki, Özgeçmiş Nasıl Dikkat Çeker?

Tek yapmanız gereken bir özgeçmiş kişisel profil ifadesidir – işe alım görevlilerine neden tam olarak aradıkları aday olduğunuzu anlatan 100 kelimelik kısa, hızlı bir paragraf oluşturarak farkı ortaya koyabilirsiniz.

Kişisel profiliniz bir kişisel hedefler veya bir özgeçmiş özeti olacaktır.

Kişisel Hedefler ve Özgeçmiş Özeti Arasındaki Fark ne?

Kişisel hedef, hangi becerilerde ustalaştığınızı ve nasıl uyum sağlayacağınızı gösterir. Almaya çalıştığınız işle ilgili çok az iş deneyiminiz varsa bu tekniği kullanabilirsin. Yeni mezun adayların sıkça gözden kaçırdığı şeylerden birisidir.

Bir özgeçmiş özeti de kariyer gelişiminizi ve başarılarınızı vurgular. Deneyimli bir profesyonelseniz ve alanınızda çok fazla deneyime sahipseniz kullanın.

Şimdi, bazı örneklere bir göz atın. Diyelim ki hemşirelik işi için bir ilan var. İşte örnek hemşirelik özgeçmiş hedefleri ve özetleri.

Kişisel Hedefler Örnek

Yanlış: Yeteneklerimi test edebileceğim tıbbi bir tesiste zorlu bir hemşirelik rolü arayan yeni mezun hemşireyim.

Doğru: Yüksek stresli ortamlarda çalışmak ve baskı altında sakin kalmak için eğitilmiş güvenilir, lisanslı hemşireyim. X hastanesinde yaklaşan zorluklarınızda yardımcı olmak için titiz kayıt tutma ve analitik becerilerden yararlanarak kendimi alanımda geliştirmek istiyorum.

Özgeçmiş Özeti Örnek

Yanlış: Yeni doğanların ilaç ve sağlık kayıtlarını denetleyen yılların tecrübesine sahip pediatri hemşiresi.

Doğru: Bir devlet hastanesinin yoğun ve yeni doğan bakım ünitelerinde 15 yıldan fazla deneyime sahip iki dilli (İngilizce ve Hollandaca) pediatrik hemşireyim. X hastanesinde Baş Pediatri Hemşiresi olarak yönetim deneyiminden yararlanarak yeni personel eğitim programlarının uygulanmasına yardımcı olmak istiyorum.

İlgili İş Deneyiminizi ve Önemli Başarıları Listeleyin

Çoğu zaman, iş deneyimi bölümünüz, tüm özgeçmişinizin en önemli kısmıdır ya da en çok ilgi gören kısımdır.

“Kolaymış, sadece önceki pozisyonlarımı, çalışılan tarihleri ve sorumluluklarımı listelemem gerekiyor” diye düşünüyorsanız, tekrar düşünün.

Yukarıdakilerin tümü temel bir özgeçmişte olmazsa olmazlardandır. Ancak “temel” size hayalinizdeki işi getirmeyecek.

Mesele şu: işe alım görevlileri ne yaptığınızı biliyor. Bunu ne kadar iyi yaptığınızı ve potansiyel işvereninize ne sunabileceğinizi bilmek isterler.

İşte iş deneyimi bölümünüzün bunu göstermesini nasıl sağlayacağınız hakkında bir kaç ipucu:

 1. Yalnızca görevlerinize değil, ölçülebilir, alakalı başarılarınıza odaklanın.
 2. Eylem fiillerini kullanın: “yaratma, analiz etme ve uygulamadan sorumlu” değil “oluşturulmuş”, “analiz edilmiş”, “uygulanmış”.
 3. Özgeçmişinizi iş ilanına göre uyarlayın. İş tanımını dikkatlice okuyun ve sizden hangi görevlerin bekleneceğini kontrol edin. Bunları daha önce yaptıysanız, birincil sorumluluklarınız olmasa bile özgeçmişinize ekleyin.

Eğitim Bölümü Nasıl Hazırlanır?

İyi haber şu ki, eğitim bilgilerini özgeçmişe koymak genellikle basittir. Her zaman en yüksek eğitim seviyenizi girin. Eğer adı duyulmuş bir liseden mezun olmadıysanız lise bilgilerini girmekten uzak durun.

Eğitim Bölümünde Olması Gereken Bilgiler

 1. Mezuniyet yılı (hala okuyorsanız, beklenen mezuniyet tarihinizi girin)
 2. Dereceniz
 3. Kurum Adı
 4. Başarılar (varsa)

Başvurduğunuz İşle İlgili Gerekli Becerileri Ekleyin

Şimdi, yeteneklere gelelim. Muhtemelen bunlardan bol miktarda vardır. Peki bir özgeçmişte bir düzine beceriden oluşan bir liste iyi görünür mü?

Özgeçmiş becerilerine gelince, bir konu diğerlerinden daha önemlidir: alaka düzeyi. Özgeçmişinize eklemeye karar verdiğiniz beceriler, almaya çalıştığınız işle alakalı olmalıdır.

Özgeçmişinizi iş tanımına uygun hale getirmekten bahsettiğimi hatırlıyor musunuz? İşte yine geliyor.

Beceriler Nedir, Nasıl Eklenmelidir?

Bir liste ile başlayın. İçine tüm profesyonel becerilerinizi listeleyin (bu doğru, “dirseğinizi yalamak” sayılmadığı anlamına gelir). Ardından, potansiyel işvereniniz tarafından istenen beceriler için iş tanımını kontrol edin.

Listenizdeki beceriler ile iş verenin istediği beceriler eşleşiyor mu? Bunlar, CV becerileri bölümünüze koymanız gerekenler. Aralara işle alakalı olmayan ancak dikkat çekecek becerileri de sıkıştırmayı unutmayın. Fazla değil az ama öz bir şekilde bu işlemi yaptığınızdan emin olun.

Profesyonel İpucu: Becerilerinizi listelediğinizde, yeterlilik seviyenizi belirtmek için her birinin kısa bir açıklamasını ekleyin. Örneğin, “Mükemmel”, “Gelişmiş” veya “Temel”.

İş Vereni Etkilemek İçin Ekstra Bilgiler

Hepimiz bir şeyi itiraf edelim. Kendimiz hakkında sürekli yalan söylüyoruz. Bunu yapmadan duramıyoruz. Bizi biraz daha iyi parlatmaya yardımcı olan o küçük beyaz yalanlar.

Hangi grup insanın yalan söylemede başarılı olduğunu tahmin etmeye ne dersiniz?

İş arayanlar.

Hepsi özgeçmişlerinde, işe alım görevlilerinin “Fransızca’yı ana dilim gibi konuşuyorum” gibi cümleleri doğrulamaktan rahatsız olmayacaklarını umarak yalan söylüyorlar.

İşe alım görevlileri yalancıları tespit etmek için eğitilmiştir, bu nedenle geçmiş başarılarınızı veya becerilerinizi süsleme düşüncesini aklınızdan bile geçirmeyin.

Özgeçmişinize, tartışılmaz zaferlerinizi sergilediğiniz ek bir bölüm ekleyin: Bir aday olarak değerinizi kanıtlayan şeyler.

Özgeçmiş Ek Bilgiler

 1. Endüstri ödülleri
 2. Mesleki Sertifikalar
 3. Yayınlar
 4. Profesyonel üyelikler
 5. Katıldığı konferanslar
 6. Ek eğitim

İyi hazırlanmış bir ek bölüm, sizi görünüşte benzer bir geçmişe sahip başka bir adaya tercih etmede belirleyici faktör olabilir. Kalabalıktan sıyrılmak için bu şansı göz ardı etmeyin.

Yukarıdakilerin hiçbirini sergileyemiyorsanız endişelenmeyin.

Yeni Mezun Adayları İçin Ek Bilgiler

 1. Gönüllü deneyim
 2. Hobiler ve ilgi alanları
 3. Projeler
 4. Akademik başarılar
 5. Kişisel blog

İlgini Çekebilecek Yazılar;

 1. Sosyal medya: 6 adımı uygula para kazanmaya başla!
 2. Evden para kazanma yolları
 3. İş arama siteleri tam liste
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Melisa çayının faydaları nelerdir? Melisa çayı nasıl demlenir?

Sonraki Yazı

Borsada nasıl para kazanılır?

İlgili Yazılar