Beynin Bölümleri ve İşlevleri Nelerdir?

Beyinin bölümleri, görevleri ya da işlevleri nelerdir? Bu yazımızda beynin bölümlerini ve görevlerini tek tek inceleyeceğiz. Basit bir anlatımla daha iyi anlayacak ve araştırmalarınızda daha sağlıklı bilgilere sahip olacaksınız. İşte beynin bölümleri ve görevleri;

Beynin Bölümleri ve Görevleri

Serebrum

Beynin en büyük bölümü serebrumdur. Yarım küre olarakta adlandırılan iki parçaya bölünmüş bir görüntüye sahiptir.

Beynin Bölümleri

Serebrumun her iki tarafıda lob adı verilen bölgelere ayrılmıştır. Her lobun kendine özgü bir görevi bulunmaktadır.

Beynin Lobları ve Görevleri

 • Ön Loblar (Frontal Lob): Lobların en büyüğü ön loblardır. İsminden de anlaşılacağı gibi beynin ön kısmında bulunurlar. Ön lobların görevleri arasında motor becerilerin kontrolü, problem çözme, planlama, yargılama, düşünme ve dikkat gibi üst düzey davranış ve dürtü kontolleri vardır.
 • Yan Loblar (Parietal Lob): Ön lobların arkasında bulunurlar. Yan lobların görevi beynin diğer bölümünden gelen duygusal bilgileri düzenlemek ve yorumlamaktır.
 • Şakak Lobu (Temporal Lob): Şakak lobları, başın her iki yanında kulaklarla aynı seviyede bulunur. Şakak lobunun görevleri arasında görsel bellek (yüz tanıma), sözel bellek (anlamak gibi), duyguları ve tepkileri anlamak ve analiz etmek bulunur.
 • Arka Lob (Oksipital Lob): Beynin arkasında yer alan loblardır. Arka lobun görevi görme duyusunu harekete geçirmektir. Yani gördüğünü anlamak, yorumlamak ve algılamak gibi.

Beyincik ve Görevleri

Beyincik, beynin arkasında, arka lobların hemen altında bulunur. Daha küçük veya daha ince hareketlerin, özellikle de elleri ve ayakları içerenlerin koordinasyonunu ifade eden ince motor becerileriyle ilgilidir. Aynı zamanda vücudun duruşunu ve dengesini korumasına yardımcı olur.

Diensefalon ve Bölümleri

Diensefalon, beynin en alt tabakasında bulunur. Diendsefalonun bölümleri şunlardır;

 • Talamus
 • Epitalamus
 • Hipotalamus

Talamusun Görevleri

Talamus her biri benzersiz bir görev gören farklı çekirdeklerden oluşur Thalamusun görevleri duyusal ve motor sinyalleri iletmekten, ayrıca bilinç ve uyanıklığın düzenlenmesine kadar değişir.

Epitalamusun Görevleri

Epitalamus, limbik sistem ile beynin diğer bölümleri arasında bir bağlantı görevi görür. Limbik sistem, beynin duygu, uzun süreli hafıza ve davranışla ilgili bir parçasıdır.

Hipotalamusun Görevleri

Hipotalamus, homeostazın korunmasına yardımcı olur. Bu, tüm bedensel işlevlerin dengesini ifade eder. Hipotalamusun görevleri arasında;

 • Uyku-uyanma döngüsü gibi günlük fizyolojik döngüleri sürdürmek
 • İştahı kontrol etmek
 • Vücut ısısını düzenlemek
 • Hormonların üretilmesini ve salınmasını kontrol etmek

İlgini çekebilir: Hipotalamus nedir? Hipotalamus beyinde hangi işlevleri kontrol eder?

Beyin Sapının Bölümleri ve Görevleri

Beyin sapı, serebellumun önünde bulunur ve omuriliğe bağlanır. Beyin sapı üç ana bölümden oluşur:

 1. Orta beyin: Orta beyin, göz hareketini kontrol etmeye yardımcı olur ve görsel ve işitsel bilgileri işler.
 2. Pons: Bu beyin sapının en büyük kısmıdır. Orta beynin altında bulunur. Beynin farklı bölümlerini birbirine bağlamaya yardımcı olan bir grup sinirden oluşmaktadır. Bu sinirler yüz hareketlerinde rol oynar ve duyusal bilgileri iletir.
 3. Omurilik Soğanı (Medulla oblongata): Medulla oblongata, beynin en alt kısmıdır. Kalp ve akciğerlerin işlevi için kontrol merkezi görevi görür. Solunum, hapşırma ve yutma gibi birçok önemli işlevi düzenlemeye yardımcı olan bir görevi vardır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Hangi retroda doğdum diyenler buraya! Burçların retrosu nedir?

Sonraki Yazı

Borsa Terimleri Listesi - Borsada kullanılan terimlerin anlamları

İlgili Yazılar