Kendi emekleriyle milyarder olmuş Amerikalı kadınlar herkesin dikkatini çekiyor. Dünya’nın en zengin kadınları ile ilgili istatistikler 2019 yılında yeniden toplandı ve ortaya çıkan isimlerde oldukça ilginç işlerle uğraşıyorlar. İlk 7’ye giremese de, 18. sırada bir Amerikan-Türk’de bulunuyor.

Yaptıklarıyla büyük şeylere imza atmış bu milyarder kadınlar insanlara bir ilham kaynağı olmayı başardılar. Yakıt istasyonundan tutun çatı işleri, medikal malzeme ve daha bir çok işin altından kalkan bu kadınlar şimdi dünyanın en zenginleri arasında yer alıyor. İşte Amerika‘nın kendi emeğiyle en zenginler arasına giren 7 Amerikan kadını.

1. Diane Hendricks

Diane Hendricks
Diana Hendricks

72 yaşında ama hala dinamik olan Diane Hendricks listede ilk sırada yer alıyor. Kendisi çok büyük yenilikçi veya teknolojik bir şirketi kurmadı ama yine de rakiplerine büyük fark atan bir Amerikan şirketini kurdu: ABC Supply. Şirketin 780’den fazla şubesi ve değeri 10 milyar doları geçen bir değeri bulunmakta. Diane’nin serveti ise dudak uçuklatıyor, tam 7 milyar dolar.

2. Meg Whitman

Meg Whitman

Meg Whitman 1998’den 2008’e kadar CEO olarak görev yaptığı sırada ünlü şirket eBay‘in piyasa değerini 5.7 milyon Dolardan 8 milyar dolara çıkartan isimdir. Daha bir çok ünlü şirketin CEO’luğunu yapan bu inanılmaz insan günümüze Quibi şirketinin CEO‘luğunu yapmaktadır. Serveti ise yaklaşık 4 milyar dolardır.

3. Marian Ilitch

Marian Ilitch

86 yaşında ki Marian Ilitch bir girişimci. Lise mezunu olan Marian, hepimizinde bildiği bir yemek firmasının kurucularından. Little Ceasars Pizza‘yı Marian ve kocası birlikte açıyorlar hatta kendisi ilk zamanlar kocasının insanlara bedava pizza dağıtmasından da biraz şikayetçi. Marian’ın bugünkü serveti 3.7 milyarı doların biraz yukarısında seyrediyor.

4. Judy Faulkner

Judy Faulkner

75 yaşındaki Judy Faulkner bir bilgisayar programcısı. Ancak bilime olan ilgisi onu Wisconsin’de tıbbi kayıt gibi bir yazılımı yazmasına neden oluyor. Şuan da kendisinin kurduğu (Epic) bu yazılımı sunan şirkette CEO olarak çalışıyor. Serveti ise tamı tamına 3.7 milyar Dolar.

5. Thai Lee

Thai Lee

Tayland’da doğan ve ilkokulunu Güney Kore’de tamamlayan Thai Lee, liseyi ailesi ile göçtüğü Amerika’da okuyor. Hardvard MBA mezunu Thai Lee günümüzde IT provider SHI International firmasında CEO olarak görev yapmakta. Serveti ise 3 milyar doların biraz üstünde.

6. Judy Love

Judy Love

82 yaşını dolduran Judy Love ilk işine kocasının ailesinden aldığı borçla yakıt istasyonu kurarak başlıyor. Günümüzde ise Love’s Travel Stops & Country Stores‘un ( Seyahat yollarında ve Şehir içi mağazalar) başında oturuyor. Judy’nin bugünkü serveti ise 2.9 milyar dolar.

7. Lynda Resnick

Lynda Resnick

Lynda Resnick, kocasının da ortak olduğu Wonderful Şirketinin kurucusu ve yöneticisidir. Los Angeles merkezli olan bu şirket kuru gıda ve içecek sektöründe dünya çapında bir marka yolunda ilerlemektedir. 2.8 milyar dolar servetiyle Lynda Resnick yedinci sırada yerini alıyor.

Kaynak: Forbes