Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın günler öncesinden Türk halkını heyecanlandıracak bir müjdesi olduğunu açıklamasının ardından sonunda müjdeyi açıkladı: “320 milyar metreküp doğal gaz rezervi bulduk!”. Peki doğal gaz rezervi nasıl çıkarılır ve piyasa değeri ne?

Cumhurbaşkanı Erdoğan insanların merakla beklediği müjdeyi verdi ve Fatih sondaj gemisinin Karadeniz’de 320 milyar metreküp doğal gaz bulduğunu duyurdu. Bu gaz miktarı Türkiye’nin 10 yıllık gaz ihtiyacını karşılayacak kapasitede. Peki doğal gaz rezervi nasıl çıkarılır ve 320 milyar metreküp doğal gazın şu anki piyasa değeri kaç Türk Lirası ediyor? Sizlere özetle anlatmaya çalıştık…

  1. Gaz, öncelikle kaya içi gözeneklerde belirlenir.
  2. Daha sonra belirlenen alanda sondaj çalışması başlar.
  3. Rezervin miktarı ve kalitesi sondaj yardımıyla tespit edilir.
  4. Doğal gaz, pompa düzeneği ile üretim kuyusuna çekilir.
  5. Üretim kuyusuna çekilen gaz, ağır metallerden arındırılır.
  6. Son aşamada ise üretim alanlarına sevkiyat gerçekleşir.
  7. 320 milyar metreküp doğal gaz, metreküp fiyatı an itibariyle 1,54’ten hesaplanırsa rezervin şu anki piyasa değeri 492,8 milyar TL’ye tekabül ediyor.

Doğal gaz rezervini çıkarmanın maliyeti

Bu konu çok fazla değişkenlik gösterebildiğinden net bir şey söylemek pek mümkün değil. Doğal gaz rezervi için yapılması planlanan yatırım, kullanılacak teknolojik sistem, bölgenin jeolojik yapısı ve açılacak kuyu sayısına göre değişkenlik gösterebiliyor. Ancak maliyeti ne kadar olursa olsun, maliyet çıkan doğal gazın değerinin çeyreği bile etmeyecektir.