Çapraz sorgu nasıl yapılır?

Çapraz sorgu nedir, çapraz sorgu nasıl yapılır? Sizlere bu yazımızda çapraz sorguyu anlattık. Çapraz sorgu örnekleri ve soruları neler olduğunu da derledik.

İlk önce çapraz sorgu nedir, gelin bakalım…

Çapraz sorgu nedir?

Baş kanıtları sırasında bir tanığa, kendisini arayan taraf adına olayların kendi versiyonlarını verme fırsatı verilir.

Çapraz sorgu, diğer tarafın olayların kendi versiyonunu tanığa sunması (‘dava açma’ olarak bilinir) ve kanıtlarını zayıflatabilecek diğer ilgili konuları gündeme getirme fırsatıdır.

Çapraz sorgulamanın amacı, bir tanığın kanıtını test etmek, var olan zayıflıkları ortaya çıkarmak ve eğer öyleyse, tanığın verdiği ifadeyi zayıflatmaktır.

Bu, kanıtlarının güvenilirliğini ve / veya tanık olarak güvenilirliğini test etmeyi içerir.

Çapraz sorgu nasıl yapılır?

Bir tanık baş delilleri sırasında ifadesini verdikten sonra, karşı taraf tarafından çapraz sorgulanacak, böylece bir savcılık tanığı savcı tarafından başsavcı tarafından muayene edilecek ve ardından savunma tarafından çapraz sorgulanacak.

Bir tanığın çapraz sorgulanmasının ilk amacı, o tanığın kanıtını, davanızı (olayların versiyonunu) ona sunarak test etmektir. 

Örneğin, bir savcılık tanığı, sanığın yüzüne yumruk attığına dair baş delil verdiyse, ancak savunma davası başka birinin sorumlu olduğu yönündeyse, savunma avukatı çapraz sorguda sanığın ifadesini tanığa sunacaktır. .

Bu, savcılık tanığına savunma davasına yanıt verme ve buna katılma veya katılmama fırsatı verir. Aynı zamanda, çapraz sorgulamanın sonunda, bu sorulardan savunma davasının ne olduğunun anlaşılması gerektiği anlamına gelir.

Bir avukatın davayı ihtilaflı bir noktaya getirmemesi, savunucunun, tanığın baş kanıtları sırasında o noktada söylediklerini zımnen kabul ettiği anlamına gelecektir.

Savunucunun kapanış konuşmasında bu noktayı ele almasını da engelleyecektir, yani bir konuşmada bir tanığın bir şey hakkında yanıldığını veya yalan söylediğini veya sormadığınız bir şeyden sorumlu olduğunu öneremezsiniz. onlar hakkında, neden yanıldıklarını araştırmak, onlara doğruyu söylemediklerini açıkça ortaya koymak ya da yaptıkları önerilen şey hakkında net olmak. Davanızı böyle bir noktaya koymamak, tanığın yanıt vermesini engelleyecek, savcılığın yanıt vermesini engelleyecek ve yargıçların veya jürinin yanıtı değerlendirmesini engelleyecektir.

Bu nedenlerden dolayı, davayı açıkça bir tanığa sunmak çok önemlidir.

Çapraz Sorgu Örnekleri – Çapraz Sorgu Soruları

Çapraz sorgu nasıl yapılır, Çapraz sorgu nedir, Çapraz Sorgu örnekleri, Çapraz Sorgu soruları neler, Çapraz Sorgu, Çapraz sorgu eğitimi, Çapraz Sorgu teknikleri, Çapraz Sorgu örnek,
Çapraz Sorgu Mekanı

Yönlendirici sorular soramadığınız (yani cevabı öneren) baş muayeneden farklı olarak, çapraz sorgulama genellikle sorulardan çok ifadelere benzeyen yönlendirici sorulardan oluşur.

 • Eski kız arkadaşınla ilişki kurduğu için sanığı sevmedin mi?
 • Ona, onunla görüşmeyi bırakmazsa, onu “halletmeye” gideceğini söyledin mi? “
 • Onunla görüşmeyi bırakmadı, değil mi?
 • Bu yüzden ona barın dışında yaklaştın değil mi?
 • Ona söyleneni yapması gerektiğini mi söyledin?
 • Sonra ona saldırdın değil mi?
 • “Yüzünün sol tarafına vuran bir yumruk mu attın?”
 • Ona yumruk atmaya devam mı ettin?
 • Ama senin yumruklarından kaçınmak için bu aşamada hareket ediyordu, değil mi?
 • Sonra sana yumruk attı, değil mi?
 • “Çenene çarptı değil mi?”
 • Ve sen doğruca yere mi indin?
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

İnsülin direnci nedir? İnsülin direnci nasıl anlaşılır, nasıl tedavi edilir, nasıl düşer?

Sonraki Yazı
Geleceğin Meslekleri 2030

Geleceğin Meslekleri 2030 - Gelecekte En Çok Para Kazanacak Meslekler!

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Özgeçmiş: Kendini biraz anlat

Özgeçmiş nasıl yazılır diye soranlar için hazırladığımız bu ayrıntılı yazıyı okuduktan sonra kolay ve hızlı bir şekilde özgeçmiş…