Borsa İstanbul ne zaman açılacak?

Kahramanmaraş ve Hatay merkezli, 10 ili etkileyen depremlerin ardından ilk iki gün açık kalan Borsa İstanbul 8 Şubat tarihinde kapatılmıştı. Yeni hafta ile birlikte borsanın ne zaman açılacağı merak konusu oldu. Peki Borsa İstanbul ne zaman açılacak? Borsa açılış tarihi ne zaman? Deprem nedeniyle kapatılan Borsa İstanbul ne zaman açılacak?

Kahramanmaraş ve Hatay merkezli meydana gelen depremler nedeniyle Türkiye’de borsa, geçen hafta pazartesi ve salı günü sert düşüşlere rağmen açık kaldı. Çarşamba günü iki kere devre kesicinin tetiklenmesinin ardından borsa kapatıldı. 8 Şubat Çarşamba günü yapılan tüm işlemler de iptal edildi.

Borsa İstanbul ne zaman açılacak?

Borsa İstanbul ne zaman açılacak?

17 Ağustos 1999 depremininin ardından İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), 26 Ağustos’a kadar kapatılmıştı. 8 Şubat tarihinde kapatılan Borsa İstanbul 14 Şubat akşamına kadar kapalı olacak. İşlemler 15 Şubat Çarşamba günü saat 09.40’ta başlayacak.

Borsa İstanbul’dan Açıklama Geldi

Borsa İstanbul AŞ’nin Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasında, “Deprem felaketi sonrasında yaşanan volatilite artışı ve olağan dışı fiyat hareketleri nedenleriyle borsamız piyasalarının güvenilir, şeffaf, etkin, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir şekilde işleyişini teminen Borsa İstanbul AŞ Borsacılık Faaliyetlerine İlişkin Esaslar Yönetmeliği’nin 39 uncu maddesinin 1. fıkrası uyarınca Pay Piyasası ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası bünyesindeki pay ve pay endeksi türev pazarlarının 8 Şubat 2023 tarihinde saat 11.00 itibarıyla 5 iş günü süreyle (14 Şubat 2023 akşamına kadar) kapatılmasına ve kapatılan pazarlarda sağlıklı fiyat oluşumuna imkan sağlamayan düşük işlem hacmi de dikkate alınarak 8 Şubat 2023’te gerçekleştirilen tüm işlemlerin BİAŞ Yönetmeliği’nin ‘Emirlerin ve İşlemlerin Borsa Tarafından İptali’ başlıklı 33. maddesinin 1-c bendi uyarınca iptal edilmesine karar verilmiştir.” denildi.

Borsa nedir, ne işe yarar?

Borsa veya sermaye piyasasının değişimi, alınıp satılabilir menkul kıymetler, stok, hisse senedi, emtialar, döviz, istikraz, vadeli kontratlar, ve opsiyon sözleşmelerinin halka açık satıldığı veya satın alındığı organize bir piyasadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

TOKİ binaları depremde neden yıkılmadı?

Sonraki Yazı

UFO görüntüleri gerçek mi? Pentagon UFO hakkında ne açıklama yaptı?

İlgili Yazılar