Alkolsüz şampanya günah mı? Alkolsüz şampanya içmek günah mı?

Artık büyük market zincirlerinde alkolsüz içkiler görülebiliyor. Bunlardan en popüleri olan şüphesiz alkolsüz biraydı. Ancak şimdi baya popüler durumda olan alkolsüz şampanya da artık tüketilmeye ve araştırılmaya başlandı. Peki alkolsüz şampanya günah mı, içmek günah mı?

Alkol zaten tamamen İslam dinince yasaklanmış, haram kılınmış bir içecektir. Peki bu zamanlarda popüler durumda olan alkolsüz bira, likör, şampanya, şarap gibi ürünleri içmek günah mı? Diyanet bu konuda ne diyormuş, gelin bir bakalım…

Alkolsüz şampanya günah mı?

Alkolsüz şampanya günah mı, Alkolsüz bira günah mı, Alkolsüz şarap günah mı, Alkolsüz malt günah mı, Alkolsüz şampanya içmek günah mı, alkolsüz likör günah mı, alkolsüz malt içeceği günah mı, alkolsüz malt içeceği içmek günah mı, alkolsüz içki günah mı, alkolsüz içki içmek günah mı,
Alkolsöz Şampanya Çeşitleri

Diyanet bu konuya benzer olarak “Alkolsüz bira günah mı?” sorusuna resmi web sitesinde bir cevap vermiş. Bu cevabı aslında alkolsüz bütün içki çeşitleri için algılayabiliriz. İşte Diyanet’in cevabı:

“İslam’da alkollü içkilerin tüketilmesi haram kılınmış, sarhoşluk veren her şeyin miktarına bakılmaksızın haram olduğu ifade edilmiştir.

Alkolsüz bira, üretim aşamasında normal bira ile aynı işlemlere tabi tutulmakta; son aşamada içeriğindeki alkol değişik yöntemlerle uzaklaştırılmakta ve belli seviyeye indirilmektedir. Ancak bu noktada az da olsa içeriğinde alkol bulunduğu ifade edilmektedir.

Diğer yandan dinimizce yasaklanan şeylerin yapılması haram olduğu gibi bunların yapılmasına zemin hazırlamak, yardımcı olmak, özendirmek vb. şekilde katkı sunmak da caiz değildir.

Buna göre, dinen necis sayılması, haram olan şeyleri özendirmesi, içki üretimine ve tüketimine destek olması nedeniyle “alkolsüz” olarak isimlendirilse dahi bira tüketimi caiz değildir.”

Kaynak: Diyanet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Who were the Bolsheviks? What is Bolshevism?

Sonraki Yazı

Why are black women more likely to die in childbirth?

İlgili Yazılar