2019’un trend yiyecekleri nelerdi?

Debbie Matenopoulos and Cameron Mathison welcome actress Erin Krakow from the Hallmark Channel original series “When Calls the Heart.” Actor Mena Massoud from “Aladdin” cooks tofu pad thai. “Top Chef” judge, Gail Simmons prepares a shrimp and grapefruit salad. Chef Aaron May whips up delicious churros. Orly Shani shows us DIY winter gloves. Ken Wingard and Maria Provenzano team up for a DIY giant chess set. Paige Hemmis reviews new and popular crafting tools. Lawrence Zarian shows us how to express ourselves with fashion statements. Larissa Wohl discusses Luvable Dog Rescue, which takes a more holistic approach to saving dogs. Credit: © 2019 Crown Media United States, LLC | Photo: Kim Nunneley / Alexx Henry Studios, LLC.

Yine bir yılı geride bırakmak üzereyken yeni ve değişik yiyecekler ülkemizde rağbet gördü. Kimisi tuttu, kimisi kısa sürede ömrünü tüketti. 2019’un trend yiyecekleri nelerdi, bakalım hangilerini tattınız hangilerini beğendiniz?

2019 yılını bitirmek üzereyken bu yılda da her anlamda değişik ve ilginç şeyler gördük, geçirdik. İlginç ve değişik projeler gördüğümüz kategorilerden biride yiyecek kategorisiydi. Bazıları çok beğenildi, bazıları bir anlık tüketimden sonra yok oldu.

7’lik listemizde sizlere bu yiyecekleri açıklıyoruz. İşte 2019’un trend yiyecekleri sizlerle…

1. Avakadolu Tost

Avakadolu Tost

1.Ekmeği tost makinesinde kızartın. Avokadoyu ezin, içine tuz ekleyin.

2.Ufak bir sos tenceresinde suyu kaynatın içine tuz ve bir kaşık elma sirkesi ekleyin. Yumurtayı bir kase içerisine kırın. Yumurtayı pişerken bir arada tutmak için kaşıkla bir girdap oluşturabilirsiniz. Yumurtayı 1.5-2 dakika kadar pişirdikten sonra bir tabağa alın.

3.Kızarmış ekmeğin üzerine ezmeyi sürün. En üstüne poşe yumurtayı ekleyin ve sarımsak tozu serpin.

Kaynak: Gastromanya

2. Çiğ Köfte Sushi

Çiğ Köfte Sushi

Çiğ köfteye yeni bir soluk geldi. Fikir babası Şirinevler’de küçük bir dükkan olan Çiğköftem Organik‘ti. Daha sonra lavaş yerine sebzelerle sarma şekli getirenler oldu ve günümüzde hala ilgi görüyor diyebiliriz. Çiğ köfte sektörünün ölmeyeceğini düşünürsek bu fikrin bitmesi ve ilginin azalması zor gibi.

3. Siyah Hamburger

Siyah Hamburger

Ekmeğin rengi Bambu’dan üretilen kömürden geliyor. Yenilebiliyor, zararı yok. Tad olarak ise aslında normal hamburger ekmeğinden daha güzel değil, bir farkı yok. Ancak insanlar renginden dolayı ilgi duyuyor. Görünümü tabi ki fiyat farkına da yansıyor. İşletmeler için büyük bir kurnazlık söz konusu.

4. İzmir Bomba

İzmir Bomba

Aslında ne zamandır olan bir tatlıydı ancak bu yıl öyle bir patlama yaptı ki artık İzmir dışında çoğu şehirde Bomba tatlısına rastlamak oldukça mümkün. İzmir’de iş yapan yerler artık şehir dışlarına bomba tatlısı siparişine başladı. Yoğun çikolatası nedeniyle bir oturuşta en fazla yiyebileceğiniz 2 ya da 3’tür. Bu bile fazla diyebiliriz, limitleri zorlayıp çikolata komasına girmemek gerek. Önce sağlık. :)

5. Churros

Churros

Aslında İspanya, Fransa, Portekiz, Filipinler ve ABD’de meşhur olan bir tatlı türüydü. Ülkemize getirenler sayesinde bu tatlıya da pek bir ilgi oldu. Aslında ülkemizde Halka Tatlısı olarak bilenen tatlının yuvarlak değil de düz olanı. Üstüne çikolata ekleyince yeni bir buluş oluyor. :)

6. San Sebastian Cheesecake

San Sebastian Cheesecake

Aslen İspanya’da yapılan bir cheesecake türü ve yapımı oldukça basit olduğu söyleniyor. Tabi tadının harika olduğu diye bir gerçek var. 2019’da hayatımıza giren en güzel şeylerden biriydi.

7. Yeni Nesil Lokma

Yeni Nesil Lokma

Zirvede en çok konuşulan Lokma’nın yeni haline yer vermesek olmazdı. Bir an güzel bir trend yakalandı, büyük ilgi gördü. Sonra bir baktık her yer Lokmacı doldu. Tabi bu kadar yoğun bir girişim olunca rekabet arttı ve artık teker teker kapanıyorlar. Bildiğimiz Lokma’nın üstüne çikolata ve fındık/fıstık gibi şeyler serpince fiyatı da arttı. Normalde yeni nesil lokmada 6’lı kutuya 18 TL verirken, 18 TL’ye sade lokmadan dopdolu bir kutu alıyorduk. Değeri çabuk tükendi, artık 2019’da hayatımıza girdiği gibi şimdide çıkmak üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Yerli otomobilin özellikleri ve fiyatı

Sonraki Yazı

Google'da 2019 yılında en çok neleri aradık?

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Mıhlama nasıl yapılır?

Mıhlama nasıl yapılır? Mıhlama tarifi, mıhlama yapımı nasıl olur? Kimisi için mıhlama, kimisi için muhlama kimisi için de…