15 Temmuz gecesi neler yaşandı, neler oldu? Bunları hatırlıyoruz ancak 15 Temmuz, Türkiye’nin verdiği en büyük demokrasi sınavı olduğundan bunu unutmamak adına tekrar sizlere an ve an neler olduğunu anlatmak istedik.

Yedi maddede sizlere darbe girişiminin nasıl olduğunu, nelerle karşılaştığımızı yazdık. Haydi listemize geçelim…

7. 15 Temmuz 2016 / Saat: 22.00

15 Temmuz darbesinin ilk anları ve “TSK yönetime el koydu” diyen komutan

Darbeyi planlayan hainler normalde gece 03:00 ile 06:00 arası bunu uygulamayı düşünüyordu ancak MİT’e darbe olacağının bilgisi gitmesi üzerine darbeyi erkene çekmek zorunda kaldı. Tarih 15 Temmuz 2016 ve saatler 22:00 iken Boğaziçi ve FSM köprüleri askerler tarafından trafiğe kapatıldı.

6. F-16

Hain darbe gecesi havada tehditler saçan F-16’lardan bir görüntü

Köprüler hain darbeciler tarafından kapatıldıktan fazla zaman geçmeden havalarda F-16’ları gördük. Kimisi ateşler etti, kimisi ses rahatsızlığı verdi. Ateş edilen yerlerde ise Büyük Millet Meclisi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve MİT binası gibi önemli devlet yerleri yer alıyordu.

5. TRT / Tijen Karaş / Yurtta Sulh Konseyi

Devlet kanalı TRT’de darbecilerin ele geçirilmesi sonucunda sunucu Tijen Karaş’a zorla Yurtta Sulh Konseyi adı altında darbe yazısını okuttu.

Belkide o ana kadar darbe olduğuna inanmayanlar vardı ancak TRT ekranlarını açanlar Tijen Karaş’ın o bembeyaz kesilen yüzünü görünce panik oldu. Devlet kanalının bu duruma düşmesinden sonra artık darbeciler için her şey olacak gibiydi ancak…

4. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan CNN Türk’e 3G Bağlantısı

CNN Türk’e 3G ile bağlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milletimizi meydanlara davet etti.

Darbe başlangıcı yaşandığında Cumhurbaşkanı Erdoğan, ertesi gün eski Antalyasporlu Dünya Yıldızı Samuel Eto’nun Antalya’da düzenleyeceği yardım gecesine gideceği için Marmaris’te bulunuyordu. Darbe olduğunu öğrenen Cumhurbaşkanı, milletimizi meydanlara, havalimanlarına ve köprülere çıkmaya davet etti. Bu davetten sonra büyük bir risk alan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’a acil uçuş planladı ve İstanbul’un yolunu tuttu.

3. Türkiye Büyük Millet Meclisi

Hain darbe teşebbüsünde F-16’ların 4 kez bombaladığı TBMM’nin hali.

Darbe haberini duyup devletinin bekasını düşünen her milletvekili TBMM binasına geldi. Darbede en büyük kalelerden biri olan TBMM binasına giremeyen askerler, F-16 ile bombalamaya çalıştı ve tam 4 kez TBMM’yi vurup büyük zararlar verdi.

2. Saat: 04.00 – Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da!

16 Temmuz saat 04:00 sularında Atatürk Havalimanı’na inen Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın toplantısı yapmak üzere salona geçti.

Savaş uçaklarının havalarda dolanması aslında Cumhurbaşkanı Erdoğan için riskli bir durumdu ancak akıllı bir hamle yapılarak İstanbul’a yolcu uçağıyla geldi ve iniş yaptı. Böylece dikkat çekmedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekibiyle uçaktan iner inmez basın mensuplarının olduğu salona giderek açıklama yaptı ve milletimize teşekkür ederek meydanları boş bırakmamalarını rica etti.

1. Kahraman Türk Milleti

15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Anadolu Yakası çıkışına yapılan 15 Temmuz Şehitler Abidesi

Şüphesiz bu darbenin gerçekleşmemesinin birçok unsuru var ancak en başta şüphesiz siyaseti kenara itip devlet bekası için birlik olan halkımızın emeği var. Birçok şehit verdik, birçok gazimiz var. Bu ülkede birliğimizi bozmamız gereken bir sürü kaybımız var. 15 Temmuz şunu göstermiştir ki bu millet ne olursa olsun farklı görüşlerde insanın konu devlet olunca bir ara gelmekten kaçınmaz.

15 Temmuz’da şehit düşenlere Allah’tan rahmet, Gazilerimize ise şifalar diliyoruz. Son olarak İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un da dediği gibi, “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!

TRT’nin hazırladığı “Geceden Şafağa 15 Temmuz” belgeselini izlemek için tıklayın.