10 Kasım Atatürk’ü anma günü görselleri…

10 Kasım, Atatürk’ü anma günü olarak ülkemizde yas günü olarak yad ediliyor. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk vefatının 81. yıldönümünde hasretle yad ediliyor.

Twitter‘da 9 Kasım itibarıyla ’10 Kasım’ hastagi açıldı. Milyonlar üzüntüsünü ve hasretini paylaşımlarıyla belirtiyor. 10 Kasım, Atatürk’ü anma günü sözleri ve mesajları da yoğun şekilde aranıyor. Özellikle resimli 10 Kasım mesajları ve sözleri büyük ilgi görüyor. Bu sebeple biz de sizler için 10 kasım görselleri içeren galeri hazırladık.

1.

“Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgi ve özlemle anıyoruz.” görseli.

2.

“Anıyoruz, arıyoruz.” görseli.

3.

“Anlıyoruz, anıyoruz.” görseli.

4.

“Saygıyla anıyoruz.” görseli.

5.

“Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetle anıyoruz.” görseli.

6.

“Atamızı saygı ve özlemle anıyoruz.” görseli

7.

“Unutmadık. 10 Kasım 1938” görseli.

10 Kasım günleri saat 09.05’te çalan siren sesleriyle birlikte ülkemiz genelinde 1 dakika süreyle Atatürk anısına saygı duruşuna geçilir. Ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi binası önündeki bayraklar hariç, Ülkemizdeki tüm resmi binalarda ve ülkemnizin dış temsilciliklerinde bayraklar, yas göstergesi olarak yarıya indirilir. Anıtkabir’de bulunan bayraklar diğer günlerde hiçbir sebeple yarıya indirilmez. Bayrağın sürekli çekili bulunmadığı yerlerde, bayrak önce göndere çekilir; daha sonra da yarıya indirilir.

Her yıl 10 Kasım günü saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla birlikte ülke genelinde pek çok kişi, o sırada törende olmasa bile, bulundukları noktada saygı duruşuna geçmektedir. O anda trafikte olan insanlar arabalarından inerek saygı duruşuna katılmakta ya da korna çalarak sirene eşlik etmektedir. Devlet kurumlarının düzenlediği anma törenlerinin yanı sıra sivil toplum örgütleri de tören, gösteri veya yürüyüş gibi etkinlikler düzenlemekte ya da resmî kurumların düzenledikleri etkinliklere katılmaktadırlar. Dolmabahçe Sarayı’nda Atatürk’ün hayatını kaybettiği odada düzenlenen anma törenine katılmak isteyenler uzun kuyruklar oluşturmakta, törenin ardından Atatürk’ün yatağına karanfiller bırakıp Saray’ı ziyaret etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Siyanür Nedir? Siyanür zehirlenmesi belirtileri nelerdir?

Sonraki Yazı

Kemal Sunal replikleri

İlgili Yazılar