V for Vendetta ve 5 Kasım

V for Vendetta ve 5 Kasım bağlantısını merak ediyorsanız, size maddeler halinde anlatacağımız yazıya buyurun. Peki öncelikle kimdir bu V for Vendetta ve 5 Kasım bağlantısı ve önemi nedir?

V for Vendetta filminde V harfinin esinlenerek yapıldığı kişi aslında Guy Fawkes’tır. Fawkes, demokratik parlamenter sistemini yıkmak, yerine katolik ve muhafazakar bir sistem getirmeye çalışıyordu. Fawkes, tarih 5 Kasım 1605’i gösterdiğinde kurduğu ekiple birlikte Kral James’ı öldürüp parlamento binasını patlatıp istediği sistemi getirmek istiyordu. Girişimleri uygulayan ancak başarılı olamayan Fawkes ve ekibi hemen yakalandı.

Fawkes’ın yakalanmasının nedeni ise bir arkadaşına yolladığı mektuptu. Mektupta ise “5 Kasım günü parlamentodan uzak dur!” yazısıydı.

Fawkes’ın ölümü ise 31 Ocak 1606 tarihinde oldu. İdama çaptırılan Fawkes, idama boyun eğmeyerek idam sehpasından atlayarak boynunu kırdı ve kendi yaşamına son verdi.

V for Vendetta maskesi.

Madde madde V for Vendetta ve 5 Kasım’ın önemi…

1. 5 Kasım tarihi her sene Guy Fawkes Day ya da Bonfire Night adı altında kutlanır.

2. Tarihi açıdan büyük bir önemi vardır. BBC’de “Guy Fawkes ya başarılı olsaydı?” belgeseli yayınlanmış ve bu operasyonun başarılı olmasıyla Dünya’da ne gibi değişiklikler yaşanacağı konu alınmıştır. Tabi ki bu bir tahmin…

3. BBC’de yayınlanan belgeselde Fawkes ve ekibinin elinde bulunan varillerle koskoca parlamentoyu patlatılabilir miydi diye deney yapılmış ve büyük bir kan döküleceği, binanın yüksek ihtimalli hepsi olmasa da çoğu yeri enkaz olacağı deney sonucu anlaşılmıştır.

4. Fawkes’ın bu olayının aktarıldığı V for Vendetta öncelikle 1981 yılında Alan Moore tarafında çizgi romana dökülmüştür.

5. V for Vendetta efsanesi çizgi romandan sonra 2005 yılında da bu sefer sinemaya taşındı ve büyük bir ilgi gördü.

6. V for Vendetta filmi çıkar çıkmaz ilk gün Amerika’da yaklaşık 9 milyon Dolar, ilk hafta sonunda ise yaklaşık 30 milyon Dolar gelir elde etmiştir.

7.Sinema filminde en çok sevilen sahnelerden olan domino sahnesinde 4 domino ustası 200 saat çalışmış ve 22 bin tane domino taşı dizmiştir.

Alan Moore’nin V for Vendetta çizgi romanını Ebay‘dan satın alabilirsiniz. Koleksiyoncular için mükemmel fırsat.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Bülent Ecevit'in söylediği sözler

Sonraki Yazı

6 Kasım 2002 / Fenerbahçe 6-0 Galatasaray

İlgili Yazılar