Harry Potter serisinin gizemli karakteri: Sirius Black

Harry Potter serisinin önemli bir karakteri olan Sirius Black’in hikayesi çoğu karakteri gerisinde bırakmayı başarıyor. Harry Potter ile arasındaki özel bağ sayesinde tanıdığımız Black’in hayatı kaos ve ölümle dolu. Bu yazımızda ünlü karakteri kısa bir şekilde tanıtmaya çalıştık.

Harry Potter: “Acıyor mu?

Sirius: “Ölmek mi? Hiç de değil. Uykuya dalmaktan daha kolay ve hızlı.

— Sirius’un Harry Potter ile Diriliş Taşındaki konuşmasından

Sirius Black kimdir?

İngiltere’nin Londra şehrinde doğan İngiliz saf kan büyücü Sirius Black (1959-1996) ayrıca Padfoot ve Snuffles olarak da biliniyor. Orion, Walburda Black ve Regulus Black adlı üç tane kardeşi bulunuyor. Black ailesinin varisi olmasına rağmen Sirius ailesinin saf kan geleneklerine karşı çıkarak Hogwarts Büyücüler ve Cadılar okulunda Slytherin yerine Gryffindor ailesine katılmayı tercih etti. Bütün ailesinin Slytherin olması onun Gryffindor’a katılması ne kadar aykırı olduğunu gözler önüne serdi.

“Nasıl yaptığımı bilmiyorum. Aklımı kaçırmamamın tek sebebi masum olduğumu bilmemdi. Güzel bir anı değildi tabii Ruh Emiciler bunu elimden alamadılar. Ancak bu benim aklımı başımda tuttu” — Sirius Azkabandan nasıl kurtuldu.

Sirius’un ailesiyle olan kötü bağları sayesinde Sirius  James Potter, Peter Pettigrew ve Remus Lupinle çok uzun süre gelen bir dostluk yaşadı. Bu grup Marauders (Yağmacılar) adlı bir grup kurdular. Birlikte ilk büyücüler savaşında Lord Voldemort’a karşı savaştılar. Ancak uzun süren dostluklarından sonra Peter Pettigrew, Potter ailesine ihanet etti. Potter ailesini Voldemort’a satan Pettigrew’a yıllarca nefret ve intikam duygusu besleyen Sirius Black, Harry Potter’ın vaftiz babası oldu.

“Çok güzel değil mi? O kapıdan geçtiğim ilk günü asla unutamam. Özgür bir adam olunca tekrar o kapıdan geçmek güzel olacak.” Sirius Hogwarts’ı anarken

Pettigew, Potter ailesine yaptığı şeyi ve 12 Muggle’ın ölümünü Sirius’un üstüne atmayı başardı. Sirius üst düzey bir hapishane olan Azkaban’a gönderildi. 12 yıl sonra Azkaban’dan kaçmayı başaran ilk kişi oldu.

Yıllar sonra Harry Potter ile Resurrection Stone (Diriltme Taşı) aracılığla ulaştı. Harry dünyaya gelen ilk çocuklarının ismini James Sirus Potter koydu.

Sirius Black’in Animagus’u -yani bir büyücünün dönüşebileceği hayvan türü- büyük ürkütücü siyah bir köpektir. İksir yapmada oldukça yetenekli olan Black “Animagus” iksirini Harry Potter’ın babası James Potter ile birlikte çalışmaları sonucunda elde ediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Hande Erçel kimdir? Hande Erçel'in oynadığı filmler ve diziler

Sonraki Yazı

Podcast yayını Spotify'a nasıl yüklenir?

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

V for Vendetta ve 5 Kasım

V for Vendetta ve 5 Kasım bağlantısını merak ediyorsanız, size maddeler halinde anlatacağımız yazıya buyurun. Peki öncelikle kimdir…
Daha Fazla Oku

The Undoing replikleri

The Undoing dizisi Dünyayı kasıp kavuran bir İngiliz dizisidir. Polisiye bir dizi olan The Undoing sizi izlediğinizde sürükleyen…