Kore günden güne hayatımızın içine giren ve globalleşen bir yapıya sahip. Başlıca teknoloji, kültür ve sanat olarak ülkemizi etkisine almış durumda. Bu yazımızda hakkında en çok konuşulan, izlenilen ve en iyi Kore filmleri sıralamasını sizler için derledik.

En iyi Kore filmlerini kategori kategori her çeşitten seçerek hazırladık. Başlıca komedi, drama, macera, aksiyon, gizem ve gerilim türlerinden filmler ön plana çıkmakta.

1.Ode to my father (국제시장)

Kore yapımı Forest Gump vari bir film. Ailesinden Kore savaşı sırasında
ayrı düşen Deok-soo adlı küçük bir çocuğun hikayesini anlatıyor.Babası ve kız kardeşi ülkenin kuzeyinde sıkışıp kalırken kendisi annesi ile güneye uçma şansını yakalıyor. Bu sırada yaşadığı zorluklar filme konu oluyor. Film 1950’lerden Kore’nin dramatik tablosunu göz önüne seriyor.

2.Train to Busan (부산행)

2016 yılına damgasını vuran bu film zombi filmlerinin tekrar canlanmasını sağladı. İşkolik olan Seok-woo ayrı olduğu eşinden olan kızını Busan şehrine annesini ziyarete götürürken olaylar baş gösteriyor ve üzerinde ısırık izi olan bir kadın trene biniyor. Kadın trendeki herkesi öldürmeye daha doğrusu yemeye hazır.

3. Miss Granny (수상한 그녀)

70 yaşında bir kadını konu alan bu filmi kahkahalarla izleyeceksiniz.Dul olan 70 yaşındaki Mal-soon oğluyla ve onun eşiyle yaşamakta. Aynı zamanda bu çifte zorluklar çıkartan Mal-soon’un bir gün evden gitmesi isteniyor. Mal-soon kendini sokakta buluyor, bitkin ve çaresiz. Garip bir şekilde kendini bir fotoğrafçının önünde buluyor. Bu fotoğrafçı fotoğrafını çektiği kişilerin gençleştiğini iddaa ediyor. Mal-soon şansını deniyor ve mucizevi olayla 20 yaşında fotoğrafçıdan ayrılıyor. Komedi de buradan sonra başlıyor.

4. Secretly, Greatly (은밀하게 위대하게)

Güney Kore’deki huzurlu bir köye yerleşen 3 genci konu alan bir film. Bang Dong-gu temizlikçi, Lee Hae-rang rockstar (ancak nasıl gitar çalındığını bilmiyor) ve Ri Hae-jin bir lise öğrencisi. Ancak her şey göründüğü gibi değil. Bu barışçıl memlekete gelen bu 3 genç Kore’nin kuzeyinden gelen ajanlar. Köye yerleşen gençler kendilerini buraya alıştırırlar ve yukarıdan bir emir gelince olaylar sarpa sarar.

5. Addicted (중독)

Bir bedenden ruhun ayrılıp başka bir bedene geçmesi mümkün mü? Aynı anda farklı yerlerde trafik kazası geçiren iki kardeşin hikayesi. Komada olan kardeşin ruhu diğer kardeşe geçiyor ve hikaye başlıyor.

6. The Face Reader (관상)

İnsanların yüz hatlarından, mimiklerinden nasıl bir karaktere sahip olduklarını anlayan Nae-kyung’un ünü dönemin kralına kadar ulaşır. Kral Nae-kyung’u huzurunda parlementoda çalışmasını ister. Kim sadık kim hain şimdi kral daha kolay görebilecek.

7. Sunny (써니)

80’lerde geçen film bir dizi lise öğrencisini anlatmakta. Film iki bölümden oluşuyor. Bir bölüm 80’leri gösterirken bir bölüm şimdiki zamanı gösteriyor. Şimdi yaşları olgun olan kadınlardan bir tanesi kanser hastalığına sahip. Son dileği ise eski lise grubunu ölmeden önce tekrar toplamak.